COVID-19 pandemisi sürecinde Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan doktor ve hemşirelerin öz yeterlilik ve anksiyete bozukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the self-efficacy and anxiety disorder of doctors and nurse working at Sakarya Education and Research Hospital during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 745453
  2. Yazar: ÇAĞLA EKİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada; COVID-19 pandemi döneminde Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan, bulaş açısından riskli alanlarda çalışarak hastaların tetkik ve tedavilerini sürdüren doktor ve hemşirelerin anksiyete ve öz yeterlilik düzeyleri araştırılmış, çalışanların COVID-19 pandemi nedenli anksiyete ve öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel araştırmamız T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ve Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği'nden yazılı izin alınarak Ağustos 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 252 kişiye uzman görüşleri ve literatür bilgisi çerçevesinde; sosyo-demografik bilgi formu, Genel Özyeterlilik Ölçeği ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) kullanılarak araştırmacı tarafından anket formları oluşturulup veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; The anxiety and self-efficacy levels of the doctors and nurses working in Sakarya Training and Research Hospital during the COVID-19 pandemic period, working in areas with risk of contamination and continuing the examination and treatment of the patients, were investigated, and the relationship between the anxiety and self-efficacy levels of the employees due to the COVID-19 pandemic was examined. Our descriptive and cross-sectional research, permission was obtained from the Sakarya Provincial Health Department and Sakarya Training and Research Hospital's Chief Physician, within the framework of expert opinions and literature knowledge, to 252 people working at Sakarya Training and Research Hospital between August 2021 and January 2022; Questionnaire forms were created by the researcher and data were collected by using the socio-demographic information form, the General Self-Efficacy Scale and the Coronavirus Anxiety Scale (CAS). IBM SPSS Statistics 21.0 program was used for statistical analysis and calculations.