Geç ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ile olumsuz otomatik düşünceler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between smartphone addiction and negative automatic thoughts in late adolescents
  1. Tez No: 693587
  2. Yazar: EMİNE GÜLOĞLU SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYHAN BAHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, geç ergenlerde akıllı telefon bağımlılık belirti düzeylerinin belirlenmesi ve olumsuz otomatik düşünceler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2020-2021 döneminde İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde öğrenim gören 18-22 yaş arası 195 kadın (%61,5), 122 erkek (%38,5) olmak üzere toplam 317 geç ergen katılımcı dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu ile birlikte, öğrencilerin akıllı telefon bağımlılığına ilişkin bilgi edinmek için“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği”, Olumsuz Otomatik Düşüncelerine ait bulgularını değerlendirmek amacıyla da“Otomatik Düşünceler Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre akıllı telefon bağımlılığı ölçeği puanları ile hem otomatik düşünceler ölçeği toplam puanları hem de otomatik düşünceler ölçeğinin alt boyutları arasında pozitif ilişki bulunmuştur: kendine yönelik negatif düşünceler; şaşkınlık ve kaçma fantezileri; kişisel uyumsuzluk ve değişme istekleri; yalnızlık ve izolasyon ve ümitsizlik. Otomatik düşünceler ölçeği toplam puanları ve alt boyut puanları kendine yönelik negatif düşünceler; şaşkınlık ve kaçma fantezileri; kişisel uyumsuzluk ve değişme istekleri; yalnızlık ve izolasyon ve ümitsizlik 18-20 yaş grubu katılımcılarda, 20-22 yaş grubu katılımcılara göre daha yüksek bulunmuştur. Otomatik düşünceler ve akıllı telefon bağımlılığı ölçek puanlarında cinsiyete göre farklılaşma bulunamamıştır. Sonuç olarak geç ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ve olumsuz otomatik düşünceler arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır. Buna göre ergen bireylerin aşırı ve kontrolsüz akıllı telefon kullanmaları, sosyal yaşamlarında soruna yol açabilir. Akıllı telefonların yararlı kullanılması için bireysel ve grup çalışmaları ile ergen bireyler bilinçlendirilebilir. Buna yönelik olarak ergen bireylere, alanında uzman kişilerce psikolojik danışmanlık ve ruhsal destek hizmeti verilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the smartphone addiction symptom levels in late adolescents and to examine their relationship with negative automatic thoughts. A total of 317 late adolescent participants, 195 females (61,5%) and 122 males (38,5%), between the ages of 18-22, studying at Istanbul Gelişim University in the 2020-2021 period, were included in the study. As a data collection tool, the“Smartphone Addiction Scale”was used to obtain information about the smartphone addiction of the students, together with the“Demographic Information Form”, and the“Automatic Thoughts Scale”was used to evaluate the findings of Negative Automatic Thoughts. According to the findings of the study, a positive relationship was found between smartphone addiction scale points and automatic thoughts scale total scores, as well as sub-dimensions of automatic thoughts scale: Negative Thoughts about Self, Confusion and Fantasies of Escape, Personal Disharmony and Desires for Change, Loneliness and Isolation, Despair. Automatic thoughts scale total scores and sub-dimension scores -Negative Thoughts about Self, Confusion and Fantasies of Escape, Personal Disharmony and Desires for Change, Loneliness and Isolation, Despair- were found to be higher in the 18-20 age group than the 20-22 age group. No differentiation was found in automatic thoughts and smartphone addiction scale scores according to gender. As a result, there is a positive relationship between smartphone addiction and negative automatic thoughts in late adolescents. Accordingly, excessive and uncontrolled smartphone use of adolescents may cause problems in their social lives. For this purpose, psychological counseling and mental support services can be provided to adolescents by experts in their fields.