Modern mit ve toplumsal mutabakatın katmanları bağlamında mitleştirme: Ahmet Hamdi Tanpınar örneği
Modern myth and stratification of social consensus in the context of mythicizing: Example of Ahmet Hamdi Tanpınar
- Tez No: 693609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA HAMARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Çalışmada bir tür olarak mit, temel olarak ise modern mit ve mitleştirme yöntemleri merkeze alınmıştır. Bu doğrultuda mit türünün ne olduğu, nasıl tanımlandığı ve sınıflandırıldığı, hangi kuramlar tarafından çalışıldığı detaylı bir şekilde gösterilerek modern mit kavramının doğumuna imkân tanıyan tarihsel, kültürel, ekonomik ve siyasi süreçler değerlendirilmiştir. Yapılan bu değerlendirme Ahmet Hamdi Tanpınar örneği üzerinde somutlaştırılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda, modern mitin ne olduğu, nasıl gerçekleştiği ve günümüz insanı ve toplumunun da ne şekilde mit üreticisi konumuna ulaştığı fikirleri detaylandırılmıştır. Tüm bu teorik yapı, çalışmanın birincil amacı olan; modern mit çalışmalarında kullanılabilecek bir yöntem sunmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, önerilen yöntem bir model olarak Ahmet Hamdi Tanpınar örneği üzerinde uygulanmıştır. Bununla birlikte çalışmanın örneği bir yazar olarak Tanpınar değil; algılanış şekli olarak Tanpınar'dır. Seçilen örneğe getirilen bu bakış, doğrudan tarihsel bir biyografi kurmak yerine anlatının biyografisini takip etmek anlamına gelmektedir. Sonuç olarak bu bakışın temel amacı Tanpınar'ın nasıl ve ne şekilde modern mit kahramanı olarak değerlendirilebileceğinin nedenlerini ortaya çıkararak başka örnekler için uygulanabilecek bir yöntem oluşturmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study myth as a genre, and mainly modern myth and mythicizing methods are centered. Accordingly, historical, cultural, economic and political processes that allow the birth of the concept of modern myth are evaluated by showing in detail what the myth genre is, how it is defined and classified, and by which theories are studied. This evaluation is objectified on the example of Ahmet Hamdi Tanpinar. As a result of these evaluations, the ideas of what modern myth is, how take place, and in what way today's human being and society have become myth-makers are detailed. All this theoretical structure, aims to present a method that can be used in modern myth studies which is the primary purpose of the study. In accordance with this purpose, the proposed method is applied on Ahmet Hamdi Tanpinar example as a model. That being said, the example of the study is not Tanpinar as an author; it is Tanpinar as a way of perception. The point of view brought at the chosen example means following the biography of the narrative rather than establishing a direct historical biography. In conclusion, the main purpose of this view aims to create a method that can be applied for other examples by revealing the reasons how and in what way Tanpinar can be considered as a modern myth hero.