Tip 2 diyabetli hastalarda prognostik nutrisyon indeksinin diyabetik retinopati ve şiddeti ile ilişkisi
  1. Tez No: 816703
  2. Yazar: ENES CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Diyabetik retinopati (DR), tip 2 DM (T2DM) hastalarında en sık görülen mikrovasküler komplikasyonlardan biridir ve diyabetik hastaların %35'inden fazlasını etkileyen, çalışma çağındaki yetişkinlerde önlenebilir görme kayıplarının önde gelen sebebidir. DM'nin süresi, gen polimorfizmi, anormal kan lipit değerleri, hiperglisemi, obezite, hipertansiyon, anemi ve sigara birçok patolojik süreç yoluyla DR'nin gelişimine ve ilerlemesine katkıda bulunur. DR patogenezi karmaşıktır ve birçok sebeple ilişkilidir. Son yıllarda elimizdeki kanıtlar hem oksidatif stresin hem de kronik inflamasyonun DR gelişiminde etkili olduğunu göstermiştir. Erken tanı ve tedavi DR'nin şiddetine, DM ile ilişkili görme bozukluğu veya kaybının önlenebilmesine önemli miktarda katkı sağlamaktadır. Serum albumin ve lenfositler iyi bilinmekte olan akut faz reaktanlarıdır ve birçok hastalıkta prognozu göstermek açısından inflamatuar biyobelirteçler olarak kullanılmıştır. Hem serum albümin hem de lenfosit değerleri inflamasyon sırasında azalmaktadır. T2DM'de serum albümini ile retinopatinin şiddeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Prognostik nutrisyon indeksi (PNI), serum albümin konsantrasyonu ve lenfosit sayısı kullanılarak hesaplanmaktadır ve kolay ölçülebilir bir sistemik inflamatuar belirteç olarak belirtilmektedir ve son yıllarda popüler bir indeks haline gelmiştir. Prognostik nütrisyon indeksinin, inflamatuvar durumu gösterme konusunda tek başına serum albümini veya lenfosit değerlerinden daha güvenilir bir belirteci olduğuna inanılmaktadır. PNI başlangıçta çeşitli malignite türleri için bir prognostik belirteç olarak ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda birçok kardiyovasküler sistem hastalığı olan hastalarda bağımsız bir prognostik belirteçtir. Bununla birlikte, oftalmoloji alanında PNI'nin klinik açıdan değeri tam olarak ortaya konulamamıştır. Bu çalışmamızda Tip 2 DM tanısı olan hastalarda Diyabetik Retinopati gelişimini ve şiddetini göstermede güvenilir, pratik hesaplanabilen Prognostik Nutrisyon İndeksinin nasıl kullanılabileceğini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada Ocak 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları polikliniğine müracaat eden Diyabetik Retinopati ICD kodu alan ve diyabetik retinopati açısından göz muayenesi olmuş hastalar ile Tip 2 Diyabet tanılı ancak retinopatisi olmayan hastanemiz Diyabet polikliniğine başvurmuş hastaların dosyaları taranıp hastaların verileri değerlendirilmiştir. Hasta dosyalarından müracaat ettiği dönemde bakılmış serum albümin düzeyi ve total lenfosit sayısı ile glukoregülasyon durumunu gösteren son 6 ayda bakılmış HbA1c değerleri ait veriler tarandı. Çalışma hastaları 2 grupta değerlendirildi. Grup1'de en az 1 yıldır diyabeti olan ve retinopati saptanmayan hastalar yer aldı ve kontrol grubu olarak adlandırıldı, grup 2'de ise diyabetik retinopati saptanan ve en az 1 yıldır diyabet tanısı olan hastalar yer aldı ve çalışma grubu olarak adlandırıldı. G*Power programı kullanılarak %95 güven (1-α), %95 test gücü (1-β) ve d=0.5 etki büyüklüğü tek kuyruklu bağımsız örnekler t testi (independent samples t test) analizine göre her bir grupta alınması gereken örnek sayısı en az 69 olarak belirlenmiştir. Çalışma grubundaki hasta popülasyonu da hasta dosyalarından edindiğimiz göz hastalıkları klinik muayene notlarına göre Proliferatif Diyabetik Retinopati ve Nonproliferatif Diyabetik Retinopati olarak iki alt grupta değerlendirildi. Her iki gruptaki hastalarda; 10 x serum albümin değeri (g/dL) + 0,005 x periferik kandaki toplam lenfosit sayısı (mm3 başına ) formülü ile prognostik nütrisyon indeksi hesaplandı. Hastaların immünsüpresif ilaç kullanıp kullanmadığı Med eczaneden sorgulandı ve ilaç kullanan hastalar çalışma dışı tutuldu. Çalışmaya Dahil edilme kriteri: - En az bir yıldır tanı almış Tip-2 DM 'li hastalar Çalışmaya Dahil edilmeme kriterleri: - Tip 1 DM - Malignite tanısı - Herhangi bir akut/ kronik inflamasyon - Nefrotik düzeyde proteinürisi olan hastalar ( >3.5 gr /gün ) -Aktif enfeksiyon -Kronik karaciğer hastalığı - İmmünsüpresif ilaç kullanan hastalar BULGULAR: Çalışmaya katılım kriterlerini karşılayan 553'ü (%60,4) kadın, 362'si (%39,6) erkek olmak üzere toplam 915 hasta alınmıştır. Hastaların 655'i kontrol grubunda, 260'ı çalışma grubunda yer almıştır. 260 çalışma grubu hastasının 199'unda (%76,5) NPRP, 61'inde (%23,5) PRP saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Duration of DM, gene polymorphism, abnormal blood lipid levels, hyperglycemia, obesity, hypertension, anemia, and smoking contribute to the development and progression of DR through a number of pathological processes. The pathogenesis of DR is complex and related to many factors. demonstrated that both stress and chronic inflammation are important in the development of DR. Early diagnosis and treatment greatly contribute to the severity of DR and the prevention of DM-related visual impairment or loss. Serum albumin and lymphocytes are well-known acute phase reactants and have been used as inflammatory biomarkers to predict prognosis in many diseases. Both serum albumin and lymphocyte levels decrease during inflammation. There is a significant relationship between serum albumin and the severity of retinopathy in T2DM. The prognostic nutritional index (PNI) is calculated using serum albumin concentration and lymphocyte count and has been introduced as an easily measurable systemic inflammatory index and has become popular in recent years. It is believed to be a more reliable indicator of inflammatory status than serum albumin or lymphocyte alone. PNI was originally developed as a prognostic marker for various types of cancer. It is also an independent prognostic factor in patients with many cardiovascular diseases. However, the clinical significance of PNI in the field of ophthalmology remains unclear. In this study, we aimed to evaluate the usability of the simple, reliable and easily calculated Prognostic Nutrition Index in predicting the development and severity of Diabetic Retinopathy in patients with Type 2 DM. MATERIALS AND METHODS: In this study, the files of patients with Diabetic Retinopathy ICD code who applied to Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Ophthalmology polyclinic between January 2022 and November 2022 will be scanned and the data of patients who have had an eye examination for diabetic retinopathy will be evaluated. The serum albumin level and total lymphocyte count, and the HbA1c values measured in the last 6 months will be added to the study form in order to evaluate the glucoregulation status from the patient files at the time of application. Study patients will be evaluated in 2 groups. Group 1 will include patients with diabetes for at least 1 year and no retinopathy detected (control group), while group 2 will include patients with diabetic retinopathy and diagnosed with diabetes for at least 1 year. (working group). The number of samples to be taken in each group according to 95% confidence (1-α), 95% test power (1-β) and d=0.5 effect size one-tailed independent samples t test analysis using the G*Power program It is set at 69. The patient population in the study group will be evaluated in two groups as Proliferative Diabetic Retinopathy and Nonproliferative Diabetic Retinopathy, according to the clinical examination notes of eye diseases we obtained from the patient files. Patients to be included in the control group will be selected from the Diabetes Polyclinic as patients who have had diabetes for at least 1 year and do not have diabetic retinopathy. In patients in both groups; The prognostic nutritional index will be calculated using the formula 10 x serum albumin value (g/dL) + 0.005 x total lymphocyte count in peripheral blood (per mm3). Whether the patients use immunosuppressive drugs or not will be questioned from the Med pharmacy, and patients using drugs will be excluded from the study. The prognostic nutritional index (PNI) is a screening tool for nutritional status and has been defined as a simple and objective indicator [37] Serum albumin and lymphocytes are well-known acute phase reactants and have been used as inflammatory biomarkers to predict prognosis in many diseases. [38,39] Both serum albumin and lymphocyte levels decrease during inflammation. There is a significant relationship between serum albumin and the severity of retinopathy in T2DM.[40] The prognostic nutritional index (PNI) is calculated using serum albumin concentration and lymphocyte count and has been introduced as an easily measurable systemic inflammatory index and has become popular in recent years. It is believed to be a more reliable indicator of inflammatory status than serum albumin or lymphocyte alone. PNI was originally developed as a prognostic marker for various types of cancer. [41,42] It is also an independent prognostic factor in patients with many cardiovascular diseases. [ 43,44,45 ] However, the clinical significance of PNI in the field of ophthalmology remains unclear.[41]PNI is calculated using the following formula: 10 x serum albumin value (g/dL) + 0.005 x total lymphocyte count in peripheral blood (per mm3) [46] [40] It has been reported that there is a significant relationship between the severity of retinopathy and serum albumin in T2DM. Recently, serum albumin has been found to be independently associated with diabetic chronic vascular complications. [47] RESULTS: The mean age of the patients participating in the study was 59.30±10.55. While 553 (60.4%) of the study participants were female, 362 (39.6%) were male. The mean age of the patients without DRP was 58.4±10.57, while the mean age of the patients with DRP was 61.56±10. is 18. Diabetic retinopathy was absent in 655 (71.5%) patients, while diabetic retinopathy was present in 260 (28.5%) patients. While 199 (76.5%) of the patients with diabetic retinopathy had NPRP, 61 (23.5%) had PRP.