Egzersiz davranış değişim basamakları modeli çerçevesinde egzersiz bağlılığın satın alma niyetine etkisi
The effect of exercise commitment on purchase intention within the framework stages of exercise behavior change model
- Tez No: 693630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SİVRİKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Spor tüketici özelliklerinin belirlenmesinde ve bu özelliklere göre tüketicileri bölümlemede psikografik kriterler (sosyal statü, yaşam tarzı ve kişilik v.b.) ve davranışsal kriterler (ürün veya ürün grubuna karşı tutum, kullanım oranı, bağlılık vb.) önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmanın amacı, Egzersiz Davranış Değişim Basamakları Modeli'ne göre ayrıştırılmış pazar bölümlerinde yer alan tüketicilerde egzersiz bağlılığının spor ile ilgili ürünleri satın alma niyetine etkisinin farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada, gözlenen ve gözlenemeyen (gizil) değişkenler arasındaki nedensel ilişkilerin sınanmasında kullanılan Yapısal Eşitlik Modeli yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kolay örneklem alma yöntemi ile seçilen üniversite öğrencileri (n=1070) oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından Türkçe' ye uyarlanan farklı ölçek ve kişisel bilgilerin yer aldığı demografik bilgi formu aracılığı ile yüz yüze toplanmıştır. Ölçeklerin Türkçe uyarlamasında doğrulayıcı faktör analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı istatistiki bilgileri için SPSS 25.0 paket programı, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal model testi için AMOS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada, ilk olarak ölçüm modeli ve yapısal model test edilmiştir. Modele ilişkin analiz sonuçları (p değerleri ve model uyum değerleri), modelde yer alan tüm yolların anlamlı olduğunu, modelin verilerle uyumlu olduğunu ve modelin doğrulandığını göstermiştir. Araştırmada egzersiz bağlılığı alt boyutlarının spor ürünleri olan spor malları ve spor hizmetleri satın alma niyetine olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla oluşturulan 50 hipotezin % 72 oranında desteklendiği görülmüştür. Genel olarak değerlendirildiğinde, araştırma sonuçları araştırma amacında oluşturulan hipotezleri desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In determining the sports consumer characteristics and segmenting consumers according to these characteristics, psychographic criteria (social status, lifestyle and personality, etc.) and behavioral criteria (attitude towards the product or product group, usage rate, loyalty etc.) have an important place. The purpose of this study, the effect of exercise commitment to products related to sports purchase intention differentiate is to determine whether different located in disaggregated market segments in consumer according to Stages of Exercise Behavior Change Model. In the study, the Structural Equation Model method was used to test the causal relationships between observed and unobserved (latent) variables. The research group of the consists of university students (n=1070) selected by the easy sampling method. The research data were collected face-to-face through a demographic information form containing four different scales and personal information, adapted to Turkish by the researcher. Confirmatory factor analysis methods were used in the Turkish adaptation of the scales. For descriptive statistical information the SPSS 25.0 package program and for confirmatory factor analysis and structural model test, the AMOS 24.0 package program was used. The measurement model and structural model were initially tested in the research. Results of the analysis regarding the model (p values and modal fit values) showed that all the paths in the model are meaningful, the model is compatible with the data and the model is verified. The effect of exercise commitment sub-dimensions on the intention to purchase sports goods and sports services, which are sports products, was examined in the research. It was seen that the 50 hypotheses created for this purpose were supported by 72%. When evaluated in general, it can be said that the research results support the hypotheses created for the research.