Serum yağ asit profilinin koroner arter hastalığı gelişimindeki rolü
The role of serum fatty acid profile in the development of coronary artery disease
- Tez No: 693629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME BATIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar tüm dünyada önde gelen morbidite ve mortalite sebebidir. Koroner arter hastalığı (KAH) da bu hastalık grubu içerisinde en önemli yere sahiptir. KAH'nın patogenezindeki bir numaralı biyolojik süreç olan ateroskleroz oluşumunda ve gelişiminde, diyet içeriğindeki yağ asitlerinin miktar ve çeşitlerinin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Fakat hangi yağ asidinin nasıl etki ettiği tam olarak belirlenememiştir. Bu nedenle bu çalışmada, serum yağ asit profillerinin, koroner arter hastalığının gelişimindeki yerinin belirlenmesi ve literatürdeki tutarsızlık ve belirsizliğin giderilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya KAH ön tanısıyla koroner anjiyografi yapılan 35 kadın ve 52 erkek hasta dahil edilmiştir. Hastaların özgeçmiş, soygeçmiş ve antropometrik bilgileri bir anket yardımı ile elde edilmiştir. Anjiyografi sonuçları incelenerek hastaların KAH'a sahip olup olmadıkları belirlenmiş ve koroner arterlerdeki darlığın şiddetini gösteren Gensini skorları hesaplanmıştır. Koroner anjiyografi işlemi öncesi hastalardan kan örnekleri alınmıştır. Serumdaki total kolesterol, trigliserid ve HDL seviyeleri enzimatik kalorimetrik metotlar ile ve yağ asit kompozisyonları GC-MS cihazı ile incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Gensini skoru ile yaş arasında pozitif korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases are the leading cause of morbidity and mortality worldwide. Coronary artery disease (CAD) also has the most important place in this disease group. It has been proven that the amount and types of fatty acids in the diet are effective in the formation and development of atherosclerosis, which is the number one biological process in the pathogenesis of CAD. However, it has not been determined exactly which fatty acid acts and how. Therefore, in this study, it was aimed to determine the place of serum fatty acid profiles in the development of coronary artery disease and to eliminate the discrepancy and uncertainty in the literature. Material and methods: 35 female and 52 male patients who underwent coronary angiography with a pre-diagnosis of CAD were included in the study. The resume, family history and anthropometric information of the patients were obtained with the help of a questionnaire. By examining the angiography results, it was determined whether the patients had CAD or not and Gensini scores, which show the severity of the stenosis in the coronary arteries, were calculated. Blood samples were taken from the patients before the coronary angiography procedure. Total cholesterol, triglyceride and HDL levels in serum were analyzed by enzymatic calorimetric methods and fatty acid compositions by GC-MS device. The obtained data were analyzed using the SPSS program. Results: There was a positive correlation between Gensini score and age.