Obsesif kompulsif bozukluk tanılı hastaların, beyin manyetik rezonas görüntüleri üzerinde, hastalığın alt tiplerine göre, farklı gri cevher yapıları arasındaki morfometrik farklılıkların, beyin parselasyon yöntemi ile değerlendirilmesi
Assessment of morphometric differences between certain gray matter according to subtypes of the disease on brain mr images with obsessive-compulsive disorder patients by method of brain parceling
- Tez No: 693640
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY VAROL, PROF. DR. MEHMET MURAT DEMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Psikiyatri, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Psychiatry, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış hastalarda, hastalığın alt tiplerini karşılaştırmak amacıyla; beyin MR görüntüleri alınarak, beyin parselasyon yöntemi kullanmak suretiyle, farklı gri cevher yapıları arasındaki morfometrik farklılıkların araştırılarak değerlendirilmesi konulu çalışmada; Obsesif kompulsif bozukluğu bulunan hastaların farklı alt tiplerinin daha iyi değerlendirilmesi, hastalığın tanı ve tedavisinde ilerleme kaydedilmesi ve pratikte uygulanması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran ve obsesif kompulsif bozukluk tanısı konan hastalar çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Kontrol grubu herhangi bir psikiyatrik tanı ve tedavi olmayan, doğrudan ve dolaylı olarak santral sinir sistemi fonksiyonlarını bozacak bir nöropsikiyatrik, endokrinoloji hastalığı olmayan gönüllü bireylerden yaş, cins ve eğitim eşlemeli oluşturulmuştur. YKG-5 tanı görüşmesi yapılarak, çalışmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan ardışık 35 hasta örneklemi oluşturulmuştur. Örneklem ve kontrol grubuna uygulanan işlemler; YKG-5 tanı değerlendirme görüşmesi, Sosyodemografik ve klinik değerlendirme formu, Yale-Brown obsesyon ve kompulsiyon ölçeği ve Kontrol listesi ve Hamilton depresyon değerlendirme ölçeğidir. Sonrasında MRG işlemleri yapılmıştır. Ardından MATLAB tabanlı çalışan bir program olan SPM8 ile MR görüntü analizi yapılmıştır. İlk olarak 35 hasta ve 35 kontrol grubuna ait beyin hacimleri, eğitim eşleştirmeli olarak karşılaştırılmıştır (Yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmadan). İkinci olarak hasta ve kontroller, cinsiyetlerine göre gruplandırılmış ve eğitim, yaş, cinsiyet eşleştirmeli olarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Üçüncü olarak, erkek ve kadın hasta ve kontrol beyin hacimleri, ayrı ayrı, eğitim ve yaş eşleştirmeli olarak incelenmiştir. Bulgular: Yapılan çalışma sonucunda, Obsesif kompulsif bozukluğu bulunan hastalarda, sağlıklı bireylere göre, beynin farklı bölgelerinde anlamlı hacimsel farklılıklar bulunmuştur. Sonuç: Özellikle beyin gri cevheri (substantia grisea) farklı bölgelerinde hacimsel değişiklikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In order to compare the subtypes of the disease in patients diagnosed with obsessive compulsive disorder; In the study on the evaluation of the morphometric differences between different gray matter structures by taking brain MR images and using the brain parceling method; It is aimed to evaluate different subtypes of patients with obsessive-compulsive disorder better, to make progress in the diagnosis and treatment of the disease and to apply it in practice. Material and Method: The population of the study consisted of patients who applied to the Psychiatry outpatient clinic of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital and diagnosed with obsessive compulsive disorder. The control group was formed from volunteers who did not have any psychiatric diagnosis or treatment, and who did not have a neuropsychiatric or endocrinology disease that would directly or indirectly impair central nervous system functions. A sample of 35 consecutive patients who met the inclusion criteria was created by performing a SCID diagnostic interview. Operations applied to the sample and control group; SCID diagnostic evaluation interview, Sociodemographic and clinical evaluation form, Yale-Brown obsession and compulsion scale and checklist and Hamilton depression rating scale. MRI procedures were then performed. Then, MR image analysis was performed with SPM8, a MATLAB-based program. First, brain volumes of 35 patients and 35 control volunteers were compared with training matched (regardless of age and gender). Secondly, patients and controls were grouped according to their gender and comparisons were made based on education, age and gender matching. Third, male and female patient and control brain volumes were examined separately, matched for education and age. Results: As a result of the study, significant volumetric differences were found in different parts of the brain in patients with obsessive-compulsive disorder compared to healthy individuals. Conclusion: Volumetric changes were detected in different regions of the brain gray matter (substantia grisea).