Obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) olan hastalarda pulvinar'in i̇stirahat durumu fonksiyonel bağlantilari ve hacimsel analizlerinin i̇ncelenmesi
Investigation of resting state functional connectivity and volumetric analysing of the pulvinar in patients with obsessive-compulsive disorder (OCD)
  1. Tez No: 910917
  2. Yazar: BEHÇET AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) tanısı almış bireylerde beynin pulvinar bölgesinde anormallikler olduğunu vurgulamıştır. Bununla birlikte, dört farklı alt çekirdekten (PuA, PuI, PuL, ve PuM) oluşan bu yapıyla ilgili tutarsızlıklar devam etmektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı OKB'li hastalarda PuA, PuI, PuL ve PuM'nin istirahat durumundaki fonksiyonel bağlantılarını ve VBM analizlerini araştırmayı ve elde edilecek sonuçları kontrol grubu ile karşılaştırıp yorumlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bağlantısallık ve gri madde hacmini karşılaştırmak amacıyla 3D T1- ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve dinlenme durumunda fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (rs-fMRG), 41 sağlıklı kontrol ve 51 OKB hastasından oluşan bir kohort üzerinde kullanıldı. Amacımız, PuA, PuI, PuL ve PuM alt çekirdekleri arasındaki hem bağlantısallık desenlerini hem de gri madde hacmini (GMV) karşılaştırmaktı. İlk olarak, bu alt çekirdeklerde dinlenme durumu bağlantısallık farklarını inceledik, ardından OKB'deki pulvinarın potansiyel nöropatolojik rolünü aydınlatmak amacıyla GMV farklılıklarının analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Previous research has highlighted abnormalities in the pulvinar region of the brain among individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder (OCD). Nevertheless, given the pulvinar's complex structure, comprising four distinct subnuclei (PuA, PuI, PuL, and PuM), inconsistencies persist regarding both structural and connectivity alterations within this region. Methods: 3D T1-weighted magnetic resonance imaging (MRI) and resting-state functional (rs-fMRI) were used on a cohort consisting of 41 healthy controls and 51 in individuals with OCD in order to compare the connectivity and grey matter volume. Our aim was to compare both connectivity patterns and grey matter volume (GMV) within the PuA, PuI, PuL, and PuM subnuclei between the two groups. Firstly, we examined resting-state connectivity differences in these subnuclei, followed by an analysis of GMV discrepancies to elucidate the potential neuropathological role of the pulvinar in OCD.