Vedat Türkali'nin romanlarında folklorik unsurlar
Folcloric elements in Vedat Türkali novels
- Tez No: 693654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA HAMARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada Vedat Türkali'nin romanlarındaki folklorik unsurlar tespit ve tahlil edilmiştir. Çok yönlü bir sanat insanı olan Türkali, yazar, şair, senarist ve yönetmendir. Türk edebiyatının önemli yazarlarından birisi olan Türkali, ideolojik tutumunu romanlarına da yansıtır. Samsun'un merkezden uzak yoksul bir mahallesinde doğan Vedat Türkali, yetiştiği çevrenin kültürel birikimlerini romanlarına yansıtır. Toplumcu gerçekçi bir yazar olan Vedat Türkali, romanlarında büyük şehirlerde yaşayan insanların hayat mücadelesini anlatır. Çalışmamızda Vedat Türkali'nin romanlarındaki folklorik unsurlar halkbilimi çalışma kadrosuna göre tespit ve tahlil edilmiştir. Vedat Türkali'nin folklorik unsurları zengin bir şekilde kullandığı ve okuyucuya vermek istediği mesajları folklorik unsurlar aracılığıyla verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, folcloric elements in Vedat Türkali's novels were identified and anlalyzed. Türkali, a versatile artist, is a writer, poet, screenwriter and director. Türkali, one of the important writers of Turkish literature, reflects his ideological attitude in his novels. Born in poor neighborhood far from the center of Samsun, Vedat Türkali reflects the cultural background of the environment he grew up in, to his novels. Vedat Türkali, a social realist writer, tells about the struggle of people living in big cities in his novels. In our study, the novels of Vedat Türkali were anlayzed according to the folklore study stuff. It Has been identified the Vedat Türkali uses folclorik elements in a rich way and gives the messages he wants to give the reader through folcloric elements.