Türkçe dikotik sayı/kelime mobil tarama test uygulaması geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of mobile screen application of the turkish dichotic digit/word test
  1. Tez No: 693655
  2. Yazar: SIDIKA TÜRKOĞLU KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İşitme testi normal olan bireylerde dinleme becerileri, sağ ve sol kulakta farklı veya biaural zayıf olabilir ve işitsel performans düşebilir. Dinleme becerilerinin değerlendirilmesinde dikotik testler kullanılmaktadır. Bu çalışmada kolay erişilebilir, hızlı yeni bir Türkçe Dikotik Sayı/Kelime Mobil Tarama Testi geliştirilmesi ve değerlendirilmesi hedeflendi. Kelime listeleri için toplumun en sık kullandığı kelimeleri gösteren Google Trends adresinde Türkiye lokasyonu tarandı. Kelimelerin bilinebilirlikleri Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde analiz edilerek belirlendi. Belirlenen 345 kelimeden uygun olanlarla, sayılar erkek/kadın okuyucu tarafından ses kayıt stüdyosunda seslendirildi. Sayı/ Kelimelerin koherans ve spektral analizi MATLAB R2019 kullanılarak yapıldı. Dikotik Sayı/Kelime Mobil Tarama Testi, kadın/erkek ses tercihi sunarak kulaklıkla uygulanabilecek Android tabanlı mobil uygulama olarak geliştirildi. Sayı/Kelimelerin analizinde frekans-şiddet özellikleri örtüşen 35 çift kelime, 8 çift sayı elde edildi. Test, 18-30 yaş aralığındaki normal işitmesi olan 30 kişiye uygulanmıştır. Türkçe Dikotik Sayı/Kelime Testinin (% ile) yönlendirilmiş sağ kulak ortalama skoru %96,3/97,3, sol kulak skoru %95,0/94,7,yönlendirilmemiş sağ kulak skoru %97,3/99,0, sol kulak skoru %96,0/97,3 olarak elde edilmiştir. Bu sayede Türkçe Dikotik Sayı/Kelime Mobil Tarama Testi'nin düşük maliyetli, kolay ve yaygın olarak uygulanabilmesinin önü açılmıştır.
Özet (Çeviri)
In individuals with a normal hearing test, listening skills may be different in the right and left ears, or binaural may be weak, and auditory performance may decrease. Dichotic tests are used to evaluate listening skills. In this study, it was aimed to develop and evaluate an easily accessible and fast new Turkish Dichotic Number/Word Mobile Screening Test. For word lists, the Turkey location was scanned at Google Trends, which shows the most frequently used words of the society. The knowability of words was determined by analyzing 7 geographical regions of Turkey. The appropriate words and numbers from the determined 345 words were voiced by the male/female reader in the sound recording studio. Coherence and spectral analysis of Number/Words were performed using MATLAB R2019. In the analysis of Number/Words, 35 pairs of words and 8 pairs of numbers were obtained with overlapping frequency-intensity characteristics. The Dichotic Number/Word Mobile Screening Test was developed as an Android-based mobile application that can be applied with headphones by offering a male/female voice preference. The test was applied to 30 people with normal hearing in the 18-30 age range. Directed right ear mean score 96.3%/97.3%, left ear score 95.0/94.7%, undirected right ear score 97.3/99.0% of Turkish Dichotic Number/Word Mobile Screening Test (%) , the left ear score was 96.0/97.3%. A new 'Turkish Dichotic Number/Word Mobile Screening Test' has been developed.