Kiralananın erken iadesi (TBK m. 325)
Early return of the leased (TCO art. 325)
- Tez No: 693659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu m. 325 hükmünde düzenlenen kiralananın erken iadesi konusu incelenmiştir. Geniş bir uygulama alanına sahip kira sözleşmelerinde, uygulamada sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri de kiralananın erken iadesi edilmesidir. Tarafların sözleşmenin akdedildiği sırada planlamadıkları bu durum, kiracının kendisinden kaynaklanan bir nedenden dolayı kiralananı sözleşme bitiminden önce geri vermesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Buna karşılık hükme göre, kiracının sorumluluğu makul süreyle sınırlandırıldığı gibi yeni bir kiracı bulunmasıyla daha önce de sona erebilecektir. Bu nedenle, kendine özgü yapısı ve sonuçlarıyla önem arz eden bu hükmün detaylıca incelenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda çalışmamızda, öncelikle hükmün tarihi gelişimi ile genel özellikleri, ardından hükmün uygulanma şartları ve son olarak hükmün sonuçları ele alınmıştır. Hüküm, mehaz İsviçre Borçlar Kanunu'ndaki karşılığı (OR Art.264) ve Yargıtay içtihatları ışığında karşılaştırmalı ve detaylı bir biçimde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of early return of the leased item regulated by the article 325 of the Turkish Code of Obligations (6098) has been examined. One of the most frequently encountered problems in lease contracts with a wide range of applications is the early return of the leased property. This situation, which the parties did not plan at the time of conclusion of the contract, arises when the tenant returns the leased property before the end of the contract due to a reason arising from him/her. On the other hand, according to the provision, the tenant's liability is limited to a reasonable period of time, as well as may be terminated earlier by finding a new tenant. For this reason, this provision, which is important with its unique structure and consequences, needs to be examined in detail. In this context, firstly, the historical development of the provision and its general characteristics, then the conditions for the application of the provision and finally the consequences of the provision are discussed in our study. The provision has been examined comparatively and in detail in the light of its equivalent in the Swiss Code of Obligations (OR Art.264) and the Supreme Court case law.