Zırh çeliğinin kataforez kaplama sonrası fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the physical properties of armor steel after cataphoresis coating
- Tez No: 693660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUH KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Zırh çelikleri savunma sanayinde kullanılan önemli malzemelerden biridir. Yüzyıllardır koruma içgüdüsüyle savunma amaçlı kullanılmıştır. Gelişen teknoloji ile kullanım alanlarının arttığı gibi kabiliyetlerinde de büyük gelişmeler olmuştur. Bu çalışmada kullanılacak zırh çeliği de 'Miilux 500' olarak seçilmiştir. Savunma sanayinde kullanılan zırh çelikleri genellikle kaplama yapılmadan astar ve boya işlemi yapılarak kullanılmaktadır. Savunma sanayinde genel itibari ile kullanılan malzemeler çevre koşullarına uygun, uzun ömürlü, işlevselliğinde azalma olmadan kullanılması çok önemlidir. Zırh çeliği üreticilerinin ürünlerine ısı girdisinin yüksek olmamasını ve uzun süre ısıya maruz kalmamasını tavsiye etmekte, uzun süre ısıya maruz kalan zırh çeliklerinin mekanik özelliklerinin değişebileceğini söylemektedir. Bu çalışmada fırınlama işlemi sırasında ısı girişi olan ve çevre koşullarına dayanımı yüksek 'kataforez kaplama' seçilmiştir. Kataforez kaplama çoğunlukla otomotiv ve beyaz eşya sektöründe kullanılmaktadır. Kaplama sayesinde ürünlerin çevre koşullarına ve korozyona dayanımı artmaktadır. Bu katkısı sayesinde otomotiv ve beyaz eşya sektöründe 20 yıla yakın korozyon garantisi verilmektedir. Kataforez kaplama bir yüzey kaplaması veya boyası olarak bilindiği için kaplama üzerine astar ve boya işlemi uygulamadan kontrol edilecektir. Bu çalışma da kataforez kaplaması yapılmış zırh çeliğinin korozyon direncinde ve çevre koşullarını simule eden testlerde iyi bir performas sergilediği görülmüştür. Koruma performasını etkileyecek değerleri görmek için uygulanan sertlik ölçme testi ve çekme testinde ise fabrika kataloglarında belirtilen uyarıyı destekler nitelikte bir azalma görülmüştür. Tasarımsal olarak kullanım yeri ve beklentiler doğrultusunda zırh çeliği üzerine kataforez kaplama uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Armor steel is a very important material that has been used in defense applications in the military industry for centuries. The capabilities and the areas of application of this material have been increasing with the recent advancement in the technology. The armor steels in the defense applications are typically used without coating and only with primer and paint. It is very important for the armor steels in the defense application to be compatible with the environmental conditions, to have a long lifetime, and not to have a decrease in its functionality. The manufacturers of the armor steels usually recommend that the armor steels should not be exposed to long and high thermal flux as these might change the mechanical properties of the material. The armor steel considered in this work is 'Millux 500' with a cataphoretic coating since it is durable to extreme environmental conditions and is exposed to high heat fluxes during the thermal treatment. Cataphoretic coating is usually used in the automotive and white goods industry. The cataphoretic coating increases the resistance of the products to environmental conditions and corrosion. Thanks to this property, a corrosion guarantee of nearly 20 years is provided in the automotive and white goods industry. Since cataphoresis coating is known as a surface coating or paint, it will be studied without applying primer and paint on it. It was observed that the armor steel with cataphoresis coating performed well in corrosion resistance and in tests simulating environmental conditions. The hardness test and tensile test are conducted to see how the protection performance is affected, and a decrease was observed supporting the warnings specified in the manufacturer's catalog. Nevertheless, cataphoresis coating can be applied on the armor steel in line with the place of use and expectations.