Çeşitli spor branşlarında sakatlık oluşumuna; boy, kilo, vücut kütle indeksi, cinsiyet ve el tercihi gibi faktörlerin etkisi
The Effects of factors such as lenght, weight, body mass index, sex, and hand reference on injury risk in various sport eranches
- Tez No: 69368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
VII ÖZET ÇEŞİTLİ SPOR BRANŞLARINDA SAKATLIK OLUŞUMUNA; BOY, KİLO, VÜCUT KÜTLE İNDEKSİ, CİNSİYET VE EL TERCİHİ GİBİ FAKTÖRLERİN ETKİSİ Bu çalışma, 1995-1996 öğretini yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü ayrıca Ağrı ve Erzincan Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri'nde aktif olarak spor yapan 88 kız ve 23 1 erkek olmak üzere toplam 319 sporcuda çeşitli vücut parametreleriyle sakatlanma riski arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Sakatlıkların vücut bölgelerine göre dağılımları incelendiğinde; futbol, basketbol, voleybol ve atletizm branşlarında en fazla sakatlanan bölgenin ayak ve ayak bileği bölgesi, güreşte ise en fazla sakatlık bölgesinin diz bölgesi olduğu bulundu. Bu çalışmada; boy uzunluğu arttıkça sakatlanma riskinin arttığı, vücut ağırlığı arttıkça sakatlanma riskinin arttığı, yaş arttıkça sakatlanma riskinin arttığı, spor yaşı arttıkça sakatlanma riskinin azaldığı, vücut kütle indeksi (BMI) arttıkça sakatlanma riskinin arttığı, bacak kuvveti arttıkça sakatlanma riskinin azaldığı, sırt kuvveti arttıkça sakatlanma riskinin azaldığı, el tercihinde ise solakların sağlaklardan daha fazla sakatlanma riski taşıdığı bulundu. Bu bulgular, rapor edilen diğer çalışmalar ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY THE EFFECTS OF FACTORS SUCH AS LENGTH, WEIGHT, BODY MASS INDEX, SEX, AND HAND PREFERENCE ON INJURY RISK IN VARIOUS SPORT BRANCHES This study has been made to define the relations between the injury risks and various parameters of the bodies of 88 girls and 231 boys, totally 319 students, who are actively trained on sport branches in the College of Physical Training and Sports, the Physical Training and Sports Department in Kâzım Karabekir Education Faculty and the Physical Training and Sports Departments functioning in the Ağrı and Erzincan Education Faculties affiliated with Atatürk University in the educational terms of 1995 and 1996. It has been found that, when the dispersion of injuries are searched, the most common areas exposed to injuries are feet and ankles in the branches of football, basketball, voleyball, and athletics, and in wrestling it is the area of the knees. In this study, it has been found that as the height or age of the sports person increases, the risk of injury increases; aş the sporting age increases the risk of injury decreases, as the BMI ( Body Mass Index ) increases the risk of injury also increases, as the legs or back become stronger the risk of injury decreases, and also that the left - handed have more risks of becoming injured as compared to right - handed. These findings are in complete accordance with the other studies that have been reported so far.