Aile merkezli bakım programının yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan preterm bebekler ve anneleri üzerine etkisi
The effect of family-centered care program on preterm infants and mothers in newborn intensive care unit
- Tez No: 693682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde Mayıs 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında 37 gestasyon haftasından küçük ve doğum kilosu 2500 gramın altında olan toplam 40 preterm ve annelerinin dahil edildiği araştırma (Aile merkezli bakım programı grubu=20, standart bakım grubu=20), Aile merkezli bakım (AMB) programının bebeklerin kilo alımı, hastanede kalış süresi, tam enteral beslenmeye geçiş süresi, mekanik ventilatörde kalış süresi; annelerin stres, kaygı, bağlanma ve aile merkezli bakım memnuniyeti üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarım tipinde gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak; Veri Toplama Formu, Anne-Baba Stres Ölçeği, Durumluk-Süreklilik Kaygı Envanteri, Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği, Aile Merkezli Bakım Ölçeği kullanıldı. Sonuç olarak; pretermlerin ve annelerin tanıtıcı özellikleri gruplar arasında benzerdi (p>0.05). AMB programı uygulanan pretermlerin hastanede kalış ve mekanik ventilatörde kalış süresinin daha kısa olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The study that included a total of 40 preterm mothers with less than 37 weeks of gestation and a birth weight of less than 2500 grams between May 2019 and May 2020 in the neonatal intensive care unit of a training and research hospital in Istanbul (Family-centered care program group=20, standard care group= 20), weight gain of infants, length of hospital stay, transition time to full enteral feeding, duration of stay on mechanical ventilator of family-centered care (AMB) program; The study was conducted in a randomized controlled experimental design type to determine the effect of mothers on stress, anxiety, attachment and family-centered care satisfaction. As a data collection tool; Data Collection Form, Parental Stress Scale (PSS: NICU), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Mother-Infant Attachment Scale (MIBS), Family-Centered Care Scale (FCCS) were used. As a result; Descriptive characteristics of preterms and mothers were similar between groups (p>0.05). The hospital stay and the duration of mechanical ventilation were shorter in preterms who underwent FCC program (p0.05).