Türkiye'den ulusötesi göç etmiş ebeveynlerin özyeterlik inançları ve okul öncesi dönemdeki çocuklarının duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between self-efficacy beliefs of parents immigrated from turkey and their preschool children's emotion regulation skills
- Tez No: 693681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den ulusötesi göç etmiş ebeveynlerin öz yeterlik inançları ve okul öncesi dönemdeki çocuklarının duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla nicel araştırma türünde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu ulusötesi göç etmiş ve 3-6 yaş arası okul öncesi dönemde çocuğu bulunan ebeveynlerdir. Ulusötesi göçmen olarak yaşayanlara ulaşabilmek amacıyla öncelikle göçmen olarak yaşadığı bilinen ailelere ulaşılmış, kartopu tekniği yoluyla kişiden kişiye ulaşarak 101 ebeveyne ulaşılmıştır. Veri toplama aracı google form tekniği ile uygulanmıştır. Gönüllülük esası ile farklı ülkelerde yaşayan ve okul öncesi dönemde çocuğu bulunan ebeveynlere mail ve telefon aracılığı ile veri toplama araçları gönderilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu ve Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (BPSE-R) uygulanmıştır. Ölçeklerin puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı korelasyon testleriyle; ikili değişkenler bağımsız gruplar t testiyle ve ikiden fazla değişkeni olan gruplar ise tek faktörlü varyans analiziyle değerlendirilmiştir. Yurt dışında 5 yıldan fazla yaşayan katılımcıların; görücü usulünde evlenenlerin, eşi 35 yaş ve altında olan ebeveynlerin; T.C. uyruğuna sahip olan ebeveynlerin; kendisi ve eşlerinin eğitim düzeyi lisans ve üzeri olanların; çocuk sayısı 3-4 ve üzeri olan katılımcıların ve eşlerinden destek alanların duygu düzenleme toplam puanları yüksektir. Bu araştırma verileri pozitif ebeveynliğin çocuk gelişimindeki yararlı etkilerini yeniden ortaya koymuştur. Yurt dışına göç etmiş ebeveynler üzerinde yapılan bu araştırmanın; Türkiye'de yaşamına devam eden ebeveynler üzerinde yapılması planlanan araştırmalara, başka açıdan bakmak için fırsat oluşturacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quantitative research in order to determine the relationship between the self-efficacy beliefs of parents who have immigrated from Turkey and the emotion regulation skills of their preschool children. The study group of the research is transnational immigrated parents who have children in the preschool period between the ages of 3-6. In order to reach those living as transnational immigrants; firstly, families known to be living as immigrants were reached; The research was conducted with 101 parents by reaching person-to-person through the snowball technique. Data collection tool was applied with google form technique. On a voluntary basis, to parents who live in different countries and have children in the preschool period; Data collection tools were sent via e-mail and telephone. Within the scope of the research,“Parent Personal Information Form”and“Revised Berkeley Parent Self-Efficacy Scale (BPSE-R)”were applied as data collection tools. Whether there is a significant relationship between the mean scores of the scales with correlation tests; Binary variables were evaluated with independent groups t-test and groups with more than two variables were evaluated with one-factor analysis of variance. Participants living abroad for more than 5 years; those who marry in an arranged manner; parents whose spouse is 35 years or younger; Parents who have Turkish nationality; those who have a bachelor's degree and above, and their spouses; Emotion regulation total scores of participants with 3-4 or more children and support from their spouses are high. These research data reaffirm the beneficial effects of positive parenting on child development. This study, which was conducted on parents who migrated abroad; It is foreseen that it will provide an opportunity to look at the studies planned to be done on parents living in Turkey from a different perspective.