Bitkisel protein izolatının polisakkaritlerle fonksiyonel özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of functional properties of vegetable protein isolate with polysaccharides
  1. Tez No: 693686
  2. Yazar: ZÜLAL AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ERSUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında maş fasulyesinden maksimum verimde alternatif bitkisel protein izolatı elde edilmiş ve fonksiyonel özelliklerinin geliştirilmesi için polisakkaritlerle (elma pektini, turunçgil pektini, dekstran, akasya zamkı) konjugasyonu gerçekleştirilmiştir. Maş fasulyesi protein izolatı (MPİ) eldesi için etken parametreler Design Expert programı Yanıt Yüzey Yöntemi (RSM) Merkezi Tümleşik Tasarım (Central Composite Design) kullanılarak optimum ekstraksiyon koşulları ve bağımsız değişkenlere göre optimize edilmiş ve 38,20 ˚C sıcaklık, 40,78 dakika ekstraksiyon süresi, 24,79 mL/g çözelti:katı oranı ve 8,23 pH değeri ekstraksiyon koşullarında protein verimi %69,44±2,62 olarak bulunmuştur. Maş fasulyesi protein izolatının kuru madde bazında %86,18±0,14 protein içerdiği belirlenmiştir. Protein izolatının polisakkaritlerle konjugasyonun gerçekleşmesi için Maillard reaksiyonuna dayalı kontrollü ısıtma (60 °C, 5 gün, %79 RH) ve ultrases (80 °C, 200 W, 40 dk) olmak üzere iki farklı işlem uygulanmıştır. Konjugatlara FT-IR analizi, sodyum-dodesil-sülfat poliakrilamid (SDS-PAGE) jel elektroforezi, çözünürlük ölçümü, emülsifiye edici özelliklerin analizi ve konjugasyon derecesinin ölçümü analizleri yapılmıştır. Konjugatların çözünürlüğü %30,22 ve emülsifiye edici özellikleri %46,77 oranında artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, alternative plant protein isolate was obtained from mung bean with maximum yield and conjugation with polysaccharides (apple pectin, citrus pectin, dextran, gum acacia). The effective parameters for the production of mung bean protein isolate (MPI) were optimized according to optimum extraction conditions and independent variables using the Design Expert program Response Surface Method (RSM) Central Composite Design and were determined at 38.20 ˚C temperature, 40.78 min. The protein yield was found to be 69.44±2.62% under extraction time, 24.79 mL/g solution/solid ratio and 8.23 pH value extraction conditions. It was determined that mung bean protein isolate contained 86.18±0.14% protein on dry matter basis. In order to conjugate the protein isolate with polysaccharides, two different processes were applied: controlled heating (60 °C, 5 days, %79 RH) and ultrasound (80 °C, 200 W, 40 min) based on the Maillard reaction. FT-IR analysis, sodium-dodecyl-sulphate polyacrylamide (SDS-PAGE) gel electrophoresis, solubility measurement, analysis of emulsifying properties and measurement of conjugation degree analyzes were performed on conjugates. The solubility of the conjugates increased by 30.22% and their emulsifying properties increased by 46.77%.