Ergenlerde çevrimiçi oyun ve sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin öz yeterlik ve riskli davranışlar bakımından incelenmesi
Online gaming and social media examination of addiction levels in adolescents in terms of self-efficacy and risky behaviors
- Tez No: 693687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle beraber internet kullanımı beklenilen sınırların çok ötesinde bir artış göstermiştir. Günümüzde teknolojinin içine doğan ve hali hazırda ergenlik döneminde olan çocuklar arasında internet kullanımının ne denli sık ve yaygın olduğu çok açık bir şekilde görülmektedir. Özellikle çevrimiçi oyun ve sosyal medya ergenler arasında sıkça kullanıldığı bilinen internet bağlantılarıdır ve bağımlısı olan genç sayısının giderek arttığı gözlemlenmektedir. İnternet bağımlılığının neden olduğu düşünülen birçok faktörden söz edilebilir. Yapılan bu araştırmanın amacı 14-17 yaş arasındaki belirli bir grup ergende çevrimiçi oyun ve sosyal medya bağımlılığı düzeyini belirlemek ve belirlenen bağımlılık düzeyi ile ergenlik döneminde önemli rol oynayan riskli davranışlar ve öz yeterlik düzeyleri arasında nasıl bir ilişkinin olduğunu incelemektir. Çalışmanın örneklemi, İstanbul ilinde bulunan bir Anadolu Lisesinde öğrenim gören 14-17 yaş arasındaki 80 ergenden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan gönüllü katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Çocuklar için Öz-Yeterlik Ölçeği, Riskli Davranışlar Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlara göre; çevrimiçi oyun bağımlılığı ile sosyal medya bağımlılığı arasında istatistiksel olarak pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin çevrimiçi oyun bağımlılıkları artarken sosyal medya bağımlılıklarının da arttığı sonucu elde edilmiştir. Benzer şekilde öğrenciler arasında çevrimiçi oyun ve sosyal medya bağımlılık düzeyleri arttıkça riskli davranış düzeylerinin de arttığı sonucu elde edilmiştir. Öte yandan karşıt bir biçimde çevrimiçi oyun ve sosyal medya bağımlılıkları arttıkça öz yeterliliğin ise düştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, internet usage has increased far beyond the expected limits. Today, it is very clear how common and common internet use is among children born into technology and who are already in adolescence. Online gaming and social media are known to be frequently used by adolescents, and it is observed that the number of addicted young people is gradually increasing. There are many factors that are thought to cause internet addiction. The aim of this study is to determine the level of online gaming and social media addiction in a certain group of adolescents aged 14-17 and to examine the relationship between the determined addiction level and the risky behaviors and self-efficacy levels that play an important role in adolescence. The sample of the study consists of 80 adolescents between the ages of 14-17 studying at an Anatolian High School in Istanbul. Sociodemographic Information Form, Online Game Addiction Scale, Social Media Addiction Scale for Adolescents, Self-Efficacy Scale for Children, and Risky Behaviors Scale were applied to the volunteer participants participating in the study. According to the results obtained within the scope of the study; It was determined that there is a statistically positive relationship between online game addiction and social media addiction. It was concluded that while students' online game addiction increased, their social media addiction also increased. Similarly, it was found that as the online gaming and social media addiction levels increased among the students, their risky behavior levels also increased. On the other hand, it was found that as online gaming and social media addiction increased, self-efficacy decreased.