A study of belief change and stability with operational code analysis: The case of Erdogan
İnançlarda değişim ve istikrar üzerine bir operasyonel kod analizi çalışması: Erdoğan örneği
  1. Tez No: 693685
  2. Yazar: İZEL EKİN ALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaçlar. Dış Politika Analizi çalışmalarında liderlerin inançlarının karar verme süreçlerindeki önemi kabul edildikçe bu inançlar nasıl ve ne zaman değişir noktaları bir ülkenin dış politikasını anlamada mühim noktalar haline gelmiştir. Bu çalışma 19 yıllık iktidarı süresinde Erdogan'ın inançlarının değişip değişmediğini araştırmıştır. Rol Teorisi yönlendirmesiyle Arap Baharı ve ABD-PYD ittifakı etkileri kontrol edilmiş iki dışsal şok olarak belirlenmiştir. Metodoloji. Uzaktan söylem analizi yöntemi olarak Operasyonel Kod Analizi kullanılmıştır. Erdogan'ın operasyonel kod yapısını oluşturmak için 2003-2021 yılları arası dış politika konuşmaları kullanılmıştır. Sonuçlar. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, kullanılan teorik çerçevenin öngördüğü şekilde olmasa da Erdogan'ın dış politika inançları bir seviyede değişmiştir. Bu sınırlı değişim istatistiksel önem olarak ABD-PYD ittifakının ardından gerçekleşmiştir ve Operasyonel Kod Analizi araçları da liderlik tipi değişimi şeklinde bu sonucu desteklemektedir. Netice. Arap Baharı ve ABD-PYD ittifakı Erdogan'ın Operasyonel Kod inanç sistemi üzerinde ve Türk Dış Politikasının gelişiminde değiştirici bir etki göstermiştir. Rol Teorisi uygulamaları inanç değişikliği arayışında yönlendirici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives. As the significance of a leader's beliefs in decision-making processes is widely acknowledged, how and when those beliefs change became important aspects in comprehending the foreign policy of a given country. I investigated whether Erdogan's beliefs changed in his 19 years of power over exogenous shocks. Informed by the Role Theory, I controlled for the impacts of Arab Spring and US-PYD Alliance as two time intervals. Method. I utilized Operational Code Analysis as an at-a-distance content analysis method. I examined Erdogan's foreign policy speeches between 2003-2021 and generated his operational code construct. Results. Findings suggest that Erdogan's beliefs somewhat changed over these two external events, although not in the way that theoretical framework of this study predicted. This limited change is measured as statistically significant change after US-PYD Alliance and tools of OCA supported this, demonstrating a leadership typology change. Conclusion. Events of Arab Spring and US-PYD Alliance had an impact on Erdogan's OCA belief system and the unfold of Turkish Foreign Policy in an altering manner. Role Theory applications are informative in pursuit of belief change.