Neo-kurumsallaşma teorisi perspektifi ile kurumsal yönetim ilkelerinin kadınların çalışma ortamı kalitesi tutumuna etkisi
In the perspective of the neo-institutionalization theory: The effect of corporate governance principles on the attitude of the quality of the work environment of female
- Tez No: 693707
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Kurumsal yönetim ilkeleri günümüzde ilgi gören, organizasyon çalışmalarında merak uyandıran bir yönetim kültürü olarak gelişmektedir. Kurumsal yönetim ilkeleri (OECD) öncülüğünde geliştirilen, işletmelerin çok uluslu hale gelmesi ve büyümesi, sermayenin dolanım hızının artması ve küreselleşme olgusunun gelişmesi, yatırımcı için güven ortamının sağlanması gerekliliği, işletmelerin düşük maliyetli fonlara ulaşma ihtiyacı, nitelikli işgücünün işletmeye katılması amacıyla uygulanan çağdaş yönetim tekniğidir. Günümüzde organizasyonlar kurumsal yönetim sistemine dahil olmak için giderek birbirine benzemekte, kurumsal yönetimi meşruiyet aracı olarak kullanmaktadır. Paydaş olarak kadın çalışanların organizasyonlarda çalışma ortamı kalitesine yönelik tutumunun iyileştirilmesi, nitelikli işgörenlerin organizasyona kazandırılması, çalışma ortamı kalitesinin iyileştirilmesi için kurumsal yönetim ilkeleri yararlı görülmektedir. Araştırmanın amacı, kurumsal yönetim ilkelerinin kadın çalışanların çalışma ortamı kalitesi tutumuna etkisini, kurumsal yönetim ilkelerinin kadın çalışanlara yararını belirlemek ve bilime yenilik getirmektir. Araştırma bağımlı, aracı ve bağımsız değişkenler arasındaki etkileşimleri inceleyen yapısal eşitleme (SEM) modeliyle test edilmektedir. Bulgular, kurumsal yönetim ilkelerinin kadınların çalışma ortamı kalitesine yönelik tutumuna etkisinin anlamlı olduğunu, kurumsal yönetim ilkelerinin kadınların çalışma ortamı kalitesine yönelik tutumuna etkisinde kurumsallaşma sürecinin kısmi aracılık etkisinin bulunduğu, ancak bağımsız ve bağımlı değişkenler arasında kurumsallaşma sürecinin düzenleyici etkisinin olmadığı göstermektedir. Kurumsallaşma süreci ve kurumsal yönetim sisteminde işgören açısından önemli olan liyakata dayalı ücret/ödül dağıtımı pratiğinin yeterince etkin olmadığı diğer bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Corporate governance principles are developing as a management culture that attracts attention and arouses curiosity in organizational studies. Under his leadership, businesses will become multinational and grow, businesses will become multinational and develop, some needs of trust for the investor, the need for some businesses to reach low funds, the use of participation is the first management technique. In our website, the corporate website is similar to each other, including the corporate management website, and it is used as a corporate legitimacy tool. As stakeholders, corporate governance principles are seen as useful in improving the attitude of women employees towards the quality of the work environment in organizations and maintaining their stay in work environments. The aim of the research is to determine the benefit of corporate governance principles to the working environment quality of women employees, to determine the benefit of corporate governance principles to female employees and to bring innovation to science. The research is tested with dependent, intermediary and independent variables studies research generation (SEM) model. The findings show that the attitude of corporate governance principles towards the quality of work environment is significant, and in the effect of corporate governance principles on attitude towards the quality of women's work environments, institutionalization has an effect only on the institutionalization order among independent and variable variables. Another result that is not efficient enough is the distribution of wages/rewards to the merit, which is important in institutionalization process and corporate governance system.