Hastanelerde iş gücü planlaması için karar destek sistemi yazılımı geliştirme ve model önerisi
- Tez No: 693727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hastane nöbet çizelgelerindeki görevlendirmeler için birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen bugüne kadar Karar Destek Sistemlerini kullanarak çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Bu yüzden yeni bir model önerisi sunmak amacıyla bilgisayar yazılımları kullanılarak bu çalışma hazırlanacaktır. Bununla birlikte hâlihazırda meydana gelen çizelgeleme sorunlarına yönelik yeni bir model önerisi sunarak sorunları en aza indirgeyecek bir KDS (Karar Destek Sistemi) yazılımı geliştirmek amaçlanmaktadır. Günümüzde birçok sağlık kurumunda nöbet çizelgeleri manuel hazırlanmaktadır. Bu çok zahmetli bir iştir ve uzun zaman almaktadır. İncelenen çalışmalara göre akıllı programların nöbet çizelgelerini saniyeler içinde çözdüğü gözlemlenmiştir. Bu tezdeki Nöbet Çizelgesi Matematiksel Problemi“nin çözümünde Karışık Tam sayılı Doğrusal Programlama (MILP) kullanılmıştır. Verilerin çok fazla sayıda olması nedeniyle ve kullanım kolaylığı sağlaması açısından probleme yönelik bütün veriler Microsoft Excel Elektronik tablosunda saklanmıştır. ”Sağlık Personeli Karar Destek Sistemi" uygulaması ile nöbet çizelgelerini düzenleyen personele ergonomik bir ara yüz sunulmuş ve iş yükü azaltılmıştır. Tüm verilerin ve parametrelerin tek bir uygulamadan ulaşılabilir olması sayesinde vakit tasarrufu da sağlanmıştır. Sağlık personellerinin nöbet çizelgesi hazırlanırken İl Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Kontrol Merkezi ve Merkez İstasyonlarında bulunan 20 kişilik ATT (Acil) ve AABT (Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri) sağlık personellerinin gece ve gündüz vardiyalarına yönelik çözüm süreçlerine odaklanılmıştır. İl Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Kontrol Merkezi ve Merkez İstasyonundan alınan Nisan ayına ait iki haftalık nöbet çizelgesi değerlendirilerek, Mayıs ayına ait 31 günlük nöbet çizelgesini çözen bir karar destek sistemi yazılımı gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen bu yazılım sayesinde verilerin eş zamanlı olarak aktarılması ve dinamik yapıda olması sayesinde diğer aylara da kolaylıkla uygulanabilecek ve böylelikle çalışmanın devamlılığı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Although many studies have been carried out for assignments in hospital shift schedules, by this time very few studies have been conducted using Decision Support Systems. So computer software designed to introduce a new model will be readily available in this business. In addition to this, it is aimed to develop a DSS (Decision Support System) software that will minimize the problems by presenting a new model proposal for the already occurring scheduling problems. Nowadays, shift schedules are prepared manually in many health institutions. This is a very laborious task and takes a long time. According to the research, it has been observed that smart programs solve seizure schedules in seconds. Mixed Integer Linear Programming (MILP) has been use to solve the Shift Chart Mathematical Problem in this thesis. Due to the large number of data and in terms of ease of use, all the data related to the problem are stored in the Microsoft Excel Spreadsheet. With the“Health Personnel Decision Support System”application, an ergonomic interface was provided to the personnel who arranged the shift schedules and their workload was reduced. Time savings are also achieved as all data and parameters can be accessed from a single application. While preparing the shift schedule of the health personnel, the solution processes for the night and day shifts of the 20-person ATT (Emergency) and AABT (Ambulance and Emergency Care Technician) health personnel in the Provincial Ambulance Service Chief Physician Command Control Center and Central Stations were focused on. A decision support system software was developed that solves the 31-day shift schedule for May by evaluating the April's two-week shift schedule from the Provincial Ambulance Service Chief Physician Command Control Center and Central Station. Thanks to this software developed, it can be easily applied to other months, thanks to the simultaneous transfer of data and its dynamic structure, and thus the continuity of the work will be ensured.