Spina bifida'lı çocuklarda cerebellum morfometrisinin MRG ile değerlendirilmesi
Evaluation of cerebellum morphometry with MRİ in children with spina bifida
  1. Tez No: 693728
  2. Yazar: HURİYE NUR KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sipina bifida vertebral arkların füzyonundaki yetersizliğe bağlı olarak ortaya çıkan spinal kolonun gelişimsel bozukluğu olarak tanımlanan doğumsal bir anomalidir. En ağır şekli olan meningomyelosel, kese içerisinde spinal kord, sinir kökleri ve meninkslerin sırtın orta hattında fıtıklaşmasıdır. Cerebellum, fossa cranii posterior'da yer alan, pons ve medulla oblongata'nın arkasında bulunan bir yapıdır. Beynin (encephalon) ikinci büyük, rhombencephalon'nun ise en büyük parçasıdır. Cerebellum, çok sayıda reseptör ve merkezlerden impuls almasına rağmen esas olarak hareketlerin koordineli olarak yapılmasında görev alan bir organımızdır. Sipina bifida tanısında cerebellum ve cerebrum'da farklılıklar gözlenmektedir. Amacımız bu farklılıkları ortaya koymak, gelişim süreçlerini incelemek ve yeni çalışmalar için literatür desteği sağlamaktır. Çalışmamız, beyin ve sinir cerrahisi bölümünde T1- T2 ağırlıklı beyin MRG çekilen 38 kız, 47 erkek toplam 85 kişiye ait 0-1 yaş aralığındaki çocukların görüntüleri üzerinde gerçekleştirildi. Sipina bifida'lı çocuk sayısı 59 (30 erkek, 29 kız), kontrol grubu çocuk sayısı 26 (17 erkek, 9 kız)'dır. Elde edilen MR görüntülerinde cerebellum hacmi, cereberum hacmi, cerebellum'un cerebrum'a oranı, cerebellum vermis alanı, cerebellum genişliği, cerebellum yüksekliği, axial kesitte cerebellum genişliği, cerebrum genişliği, cerebrum yüksekliği, axial kesitte cerebrum genişliği, protuberentia occipitalis interna, basion ve opisthion arasındaki açı, cerebellum ile ön kranial fossa tabanı uzantısı arasındaki açı, cerebellum ile clivus arasındaki açı, cerebellum ile anterior dural iz düşüm arasındaki açı ölçümleri gerçekleştirildi. Hastanemizde 10 yılda spina bifida görülme oranı %2'dir. Cerebellum hacmi, 10 günlük hasta grubunda 13,3 cm3,1 aylık hasta grubunda 15,86 cm3, 1 yıllık hasta grubunda 44,89 cm3 ölçüldü ve kontrol gruba oranla daha küçük bulundu. Cerebellum hacmi, 10 günlük, 1 aylık ve 1 yıllık çocuklarda gruplar arasındaki farkı istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Cerebrum hacmi ise 10 günlük hasta grupta 252,41 cm3,1 aylık hasta grupta 325,67 cm3, 1 yıllık hasta grupta 500,92 cm3 ölçüldü ve kontrol gruba oranla daha büyük bulundu. Cerebrum hacmi ise 10 günlük, 1 aylık ve 1 yıllık çocuklarda gruplar arasındaki farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Çalışmamız sonucunda ortaya konan verilerin 0-1 yaş aralığındaki sipina bifida'lı çocukların cerebellum ve cerebrum'larındaki morfometrik farklılıkları ve gelişim oranları hakkında daha net bilgiler vereceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Spina bifida is a congenital anomaly defined as a developmental disorder of the spinal column that occurs due to the failure of the fusion of the vertebral arches. Meningomyelocele, the heaviest form, is a hernia of the spinal cord, nerve roots and meninges in the sac at the midline of the back. Cerebellum is a structure located in the posterior fossa cranii, behind the pons and medulla oblongata. It is the second largest part of the brain (encephalon) and the largest part of rhombencephalon. Although the Cerebellum receives impulses from numerous receptors and centers is an organ whose main job is to coordinate movements. Differences in cerebellum and cerebrum are observed in the diagnosis of sipina bifida. Our goal is to identify these differences, study development processes and provide literature support for new studies. Our study was carried out on images of children between 0-1 years of age, 38 girls, 47 boys, 85 people who underwent T1 - T2 weighted brain MRI in the Department of brain and neurosurgery. The number of children with sipina bifida is 59 (30 boys, 29 girls) and the number of children in the control group is 26 (17 boys, 9 girls). In the obtained MR images, cerebellum volume, cereberum volume, cerebellum to cerebrum ratio, cerebellum vermis area, cerebellum width, cerebellum height, cerebellum width in axial section, cerebrum width, cerebrum height in axial section, cerebrum width in axial section, protuberentia occipitalis ve interna, angle between opisthion, angle between cerebellum and anterior cranial fossa base extension, angle between cerebellum and clivus, angle between cerebellum and anterior dural projection were measured. The incidence of spina bifida in 10 years in our hospital is 2%. Cerebellum volume was measured at 13.3 cm3 in the 10-day patient group,15.86 cm3 in the 1-month patient group, and 44.89 cm3 in the 1-year patient group and was found to be smaller than in the control group. Cerebellum volume was statistically significant in 10-day-old, 1-month-old and 1-year-old children. Cerebrum volume was measured at 252,41 cm3 in the 10-day patient group, 325,67 cm3 in the 1-month patient group, and 500,92 cm3 in the 1-year patient group and was found to be larger than in the control group. Cerebrum volume was not statistically significant in 10-day, 1-month, and 1-year-old children. We believe that the data revealed as a result of our study will give clearer information about the morphometric differences and development rates in the cerebellum and cerebrum of children with spina bifida in the 0-1 age range.