Spina bifida'lı çocuklar ve birinci derece yakınlarının yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life in children with spina bifida and their first-degree relatives
  1. Tez No: 544584
  2. Yazar: AYGUN JAHANGIROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT İNANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı SB'lı çocukların ve bu çocukların bakımlarını üstlenen birinci derece yakınlarının yaşam kalitelerini belirlemek, yaşam kalitelerine etki eden faktörleri araştırmaktır. Ayrıca çocuğun bakımını üstlenen birinci derece yakınlarının depresyon, anksiyete ve tükenmişlik düzeylerini, buna etki eden faktörlerin de araştırılması da amaçlanmıştır. Çalışmaya 5-18 yaşları arasında 60 SB'lı çocuk ve primer refakatçıları alındı. Çocukların fonksiyonel düzeyleri PFBÖ ile, yaşam kaliteleri CHQ-PF50 ve PedsQL ölçekleri ile değerlendirildi. Birinci derece yakınlarının SF-36 anketi ile yaşam kaliteleri, BDÖ ile depresyon, BAÖ ile anksiyete ve Maslach tükenmişlik ölçeği ile tükenmişlik düzeyleri belirlendi. Çalışmaya alınan SB'lı çocukların yaş ortalaması 9.8±3.6 (5-18) yıldı ve 36'sı (%60) kız, 24'i (%40) erkekti. Çocukların 19'u (%31.7) ambule, 41'i (%68.3) ambule değildi. Ambule olan SB'lı çocukların ambule olmayanlara göre CHQPF-50 yaşam kalitesi değerlendirme skalasının genel sağlık (p=0.000), fiziksel fonksiyon (p=0.000), sosyal limitasyon fiziksel (p=0.002), özgüven (p=0.007), sağlıktaki değişim (p=0.013) alt bölümlerinden; PedsQL değerlendirmesinin bedensel (p=0.000) ve toplumsal (p=0.005) ve toplam (p=0.000) bölümlerinden aldıkları puanlar istatistiksel olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the quality of life of children with SB and the first-degree relatives who undertook care of these children and to investigate the factors affecting their quality of life. In addition, it was aimed to investigate the depression, anxiety and fatigue levels of the first degree relatives who took care of the child and the factors affecting it. The study included 60 children and primary caregivers between the ages of 5 and 18. The functional levels of the children were evaluated with WeeFİM and their quality of life was evaluated by CHQ-PF50 and PedsQL scales. The levels of quality of life, depression, anxiety and fatigue of The first degree relatives were determined with SF-36 questionnaire, BDI, BAI and Maslach Burnout İnventory respectively. The mean age of the children with SB included in the study was 9.8 ± 3.6 (5-18) years and 36 (60%) were girls and 24 (40%) were boys. Nineteen of the children (31.7%) were ambulatory and 41 (68.3%) were non-ambulatory. The scores of general health assessment (p=0.000), physical functioning (p=0.000), social limitation physical (p=0.002), self-esteem (p=0.007), change in health (p=0.013) subdivisions of CHQPF-50 and physical (p=0.000), social (p=0.005) and total (p=0.000) subdivisions of PedsQL scales of the quality of life were statistically higher in ambulatory than in non-ambulatory children with SB.