Ölüm anlayışının İlk Çağdan Modern Çağ'a evrilişi
The evolution of the understanding of death from the Ancient to the Modern Age
  1. Tez No: 693748
  2. Yazar: HÜLYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN BOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmamızda, canlılığın kaçınılmaz bir sonu olan ölüm olgusunun insanlar açısından taşıdığı anlamın değiştiğini ve tamamen farklı bir anlama sahip olduğunu göstermeye çalıştık. Ölüm geleneksel dönemde insanlar için doğal bir son olarak kabul görüyordu. Ölümün geleceği hissedildiği zaman, gerekli ritüeller yapılarak insanlar sevdiklerinin yanında huzurlu bir şekilde hayata gözlerini yumuyorlardı. Günümüzde ise sağlık alanında meydana gelen gelişmelere bağlı olarak ölüme bakış açısı değişmiştir. İnsanlar açısından ölümsüzlük inancı ön plana çıkmış ve insanlar hiç ölmeyecek gibi yaşamaya çalışmışlardır. Ölüme bakış açısındaki bu değişikliğe bağlı olarak ölüm, savaşılması gereken bir kötülük olarak görülmüştür. Ölümün eşiğindeki insanlar, iyileştirilebilmek adına hastane köşelerinde bir başına kaderlerine terk edilmiştir. Bu tezde ortaya koymak istediğimiz genel düşünce geleneksel çağ ile modern dönem arasındaki ölüme bakışın insanlık üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Bu şekilde insanlık için yaşamın bir parçası olarak kabul gören ölümün günümüzde nasıl savaşılması gereken bir kötülük olarak algılandığı ortaya konulmuştur. Tezden beklentimiz ise insanların ölümü bu kadar yadsımak yerine, onunla barışık bir şekilde hayatlarını idame ettirebilmelerini sağlamak yönündedir.
Özet (Çeviri)
In this study; We tried to show that the phenomenon of death, which is an inevitable end of life, has changed its meaning for humans and has a completely different meaning. Death was considered a natural end for humans in traditional times. When the future of death was felt, the necessary rituals were performed and people passed away peacefully alongside their loved ones. Today, the perspective on death has changed due to the developments in the field of health. The belief of immortality came to the fore in humans and they tried to live as if they would never die. Due to this change in the perspective on death, death; It was seen as an evil to be fought. People on the verge of death are left in the corners of the hospital to their fate in order to be healed. The main idea in this thesis is; To compare the effects of the view of death between the traditional age and the modern period on humanity. It has been shown that death, which is accepted as a part of life for humanity, is perceived as an evil that should be fought today. Our expectation from the thesis is that instead of denying death so much, it is to enable people to continue their lives in harmony with it.