İç ve dış ortam çalışma sahasında gerçek zamanlı kişi tespiti ve ekipman analizi
Real-time human detection and equipment analysis in indoor and outdoor worksite
- Tez No: 800386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İş güvenliği; işin yapılması sırasında risklerin ortadan kaldırılması veya azaltılması ile ilgilenen bilim dalıdır. Görüntü işleme, herhangi bir elektronik ortamdaki sayısal görüntü verilerini, amaca uygun şekilde yeniden yapılandırmaya yönelik çalışmadır. Video görüntüleri üzerinde hareketli nesnelerin tespit, takip ve sınıflandırma gibi görüntü işleme teknikleri kullanımıyla incelenmesi video analizi konusunu oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında, görüntü işleme teknikleri kullanılarak mevcut çalışma ortamındaki iş güvenliği kurallarının uygulanmasına yönelik, nesne tespit, takip ve ihlal bilgilerini sağlayacak bir uygulama gerçekleştirilmek istenmiştir. MATLAB ortamında yapılan uygulamaya ait kullanıcı arayüzü ile kullanıcıyı bilgilendirme ve saha kontrolü sağlanılması gerçekleştirilmiştir. İç ve dış ortama ait farklı çalışma sahası görüntülerinde gerçek zamanlı kişi tespiti ve ekipman kontrolünü gerçekleştirmek için literatürdeki çeşitli yaklaşımlar incelenmiş ve çalışmadaki görüntüler üzerinde en iyi başarımı sağlayan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Arka plan yaklaşımın Gauss Karışım Modeli (GMM) için adaptif yöntem uygulanarak, nesne özellik çıkarımda başarıma olumlu yönde etki etmesi için izdüşümsel perspektif yöntemi geliştirilmiştir. Ayrıca çalışmada birden çok denetimli sınıflandırma yöntemi uygulanmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmada uygulanan arka plan çıkarımı, hareketli nesne tepiti, özellik çıkartımı, nesne sınıflandırması ve renk analizi gibi yaklaşımların uygulama yöntemleri ve sonuçları hakkında bilgi paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work safety; It is the science that deals with the elimination or reduction of risks during the execution of work. Image processing is the study of reconstructing digital image data in any electronic medium in accordance with the purpose. The subject of video analysis is the examination of moving objects on video images using image processing techniques such as detection, tracking and classification. In this thesis, it is aimed to implement an application that will provide object detection, tracking and violation information for the application of occupational safety rules in the current working environment by using image processing techniques. With the user interface of the application made in the MATLAB environment, informing the user and providing field control were realized. Various approaches in the literature were examined to perform real-time person detection and equipment control in different worksite images of indoor and outdoor environment, and information was given about the methods that provide the best performance on the images in the study. Projective perspective method has been developed in order for the background approach to have a positive effect on the object feature extraction performance by applying the adaptive method for the Gaussian Mixture Model (GMM). In addition, more than one supervised classification method was applied in the study and the results were compared. Information about the application methods and results of approaches such as background extraction, moving object detection, feature extraction, object classification and color analysis applied in the study were shared.