Characterization of vortex ring in abdominal aortic aneurysm phantom using particle image velocimetry
Abdominal aort anevrizma fantomundaki vorteks halkasının partikül görüntü velosimetriyle karakterizasyonu
  1. Tez No: 693805
  2. Yazar: KEREM TUĞ GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Abdominal aort anevrizması (AAA), bu damarın kalıcı olarak genişlemesidir ve damarın yırtılmasına kadar ilerleyebilir. Yüksek ölüm oranına sebep olan ciddi bir tıbbi durumdur. Damarın genişlemesini ve yırtılmasını modellemek için bazı yaklaşımlar olmasına rağmen henüz kesin olarak anlaşılmaktan oldukça uzaktır. Fizyolojik akış sırasında bir girdap halkası oluşur ve bu halkanın evriminin akış üzerindeki etkisini anlamak için ayrıntılı analizlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, basitleştirilmiş bir abdominal aort anevrizması geometrisindeki girdap yapılarını, Parçacık Görüntü Hızı (PIV) ölçüm yöntemi ile bir deney düzeneği kullanarak incelemek ve karakterize etmektir. Bir AAA geometrisinde fizyolojik akışı simüle edecek bir deney düzeneği tasarlanmış ve kurulmuştur. Damar modeli ile çalışma svısısı arasında kırılma indisi eşitliği sağlanmıştır. Farklı girdap tanımlama metotları; λci - kriter, Q - kriter, Δ - kriter ve λ2 - kriter, detaylıca araştırılmış ve ölçüm sonuçlarına uygulanmıştır. Girdap yapıları, akış çevrimlerinin belli döngüleri için karakterize edilmiştir. Bu yöntemleri düzlemsel PIV verilerine uygulamak için bir MATLAB kodu geliştirilmiştir. Sonuçlar, kararsızlıklar arttıkça bir girdap halkasının oluştuğunu ve bu girdap halkasının duvarlarla çarpışması nedeniyle belirli fazlarda aynı anda çoklu girdap halkalarının oluşabileceğini göstermektedir. Ayrıca bahsedilen girdap tanımlama yöntemleri de aynı sonuçları vermiştir. Ancak daha iyi sonuçlar elde etmek için gürültü azaltma metotlarına ihtiyaç vardır. Bu amaçla birkaç yöntem denenmiştir. Girdap mekaniğini daha detaylı bir şekilde ortaya çıkarmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Abdominal aortic aneurysm (AAA) is the permanent enlargement of the abdominal artery that may even rupture at the end, and it is a critical medical situation with a high mortality rate. Although there are some approaches to model its enlargement and rupture, a complete understanding is far from over. A vortex ring is generated during physiological flow pattern, and its evolution should be analyzed in detail to understand its effect on the flow field. The aim of this study is to investigate and characterize vortex rings in a simplified abdominal aortic aneurysm geometry using an experiment setup with Particle Image Velocimetry (PIV) measurement method. An experimental setup is designed and established to simulate physiological flow patterns through a AAA geometry with refractive index match of the phantom and the working fluid. Different vortex identification methods, including λci - criterion, Q - criterion, Δ - criterion and λ2 - criterion have been reviewed and implemented. The vortex structures are characterized for certain phases of different cycles with these methods. A MATLAB code is developed to apply these methods to planar PIV data. The results show that a vortex ring is formed as the instabilities arise, and multi vortex rings can occur simultaneously at certain phases due to collision of this vortex ring with the walls. Furthermore, the mentioned vortex identification methods provided the same results. However, it is seen that they require noise reduction to obtain robust results. A couple of methods are tested for this purpose. Further studies are required to reveal more about the vortex mechanics.