Genç yetişkinlerde deri yolma davranışlarıyla ebeveynlerine bağlanma arasındaki ilişki
The relationship between skin picking and parent attachment of young adults
- Tez No: 693833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANIDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Deri yolma bozukluğu (DYB), dermatolojik bir sorun olmaksızın deri yüzeyinde aşırı ve yineleyici yolma davranışlarıyla karakterize bir durumdur. DSM-5'te 'Obsesif Kompulsif ve İlişkili Bozukluklar' da ayrı bir tanı kategorisin de yer almaktadır. Çocukluğunda yetersiz bakıma, ihmal ya da kötüye kullanıma maruz kalmaların kendine zarar verme riski taşıdıkları, bu dönemde meydana gelen travmatik yaşantıların birçok psikosomatik ve psikodermatolojik hastalığın oluşmasına neden olduğu bilinmektedir.(M. Yalçın,2014) Genç yetişkinlerde deri yoma davranışı ile ebeveyne bağlanma arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan bu çalışma online ortamda 417 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcıların bağlanma stilleri için 'Ebeveyne Bağlanma Envanteri Gözden Geçirilmiş Formu', deri yolma davranışı için 'Deri Yolma Ölçeği', kişisel ve sosyo-demografik bilgileri öğrenmek için araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucu ebeveyne bağlanma ile deri yolma ölçek puanları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Skin picking disorder (SPD) is a condition characterized by excessive and repetitive picking behaviors on the skin surface without a dermatological problem. It was not included in a separate diagnostic category until the DSM-5. There is also a separate diagnostic category in the DSM-5, 'Obsessive Compulsive and Associated Disorders'. It is known that exposure to inadequate care, neglect or abuse in childhood carries the risk of self-harm, and the traumatic experiences occurring in this period cause many psychosomatic and psychodermatological diseases. .(M. Yalçın,2014) In order to examine the relationship between skin scraping behavior and parental attachment in young adults, an online study was conducted with the information of 417 participants. The“Skin Picking Scale”was used for the attachment styles of the participants in the“Parent Attachment Inventory Revised Form”for skin picking behavior. In addition, personal and socio-demographic information about adults and their families were collected through the“Personal Information Form”developed by the researcher. As a result of the study, a significant relationship was found between attachment to parents and skin picking scale scores.