Üniversite öğrencilerinde sosyal anksiyete düzeyinin benlik saygısına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of social anxiety level on self-esteem in unıversity students
- Tez No: 693834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sosyal anksiyete, kişinin küçük duruma düşeceği veya utanç duyabileceği bir şekilde davranacağı gerekçesiyle, diğer insanların dikkatli bakışlarıyla karşılaşacağı, sosyal veya belli bir eylem gerçekleştirmesi gerektiği durumlarda yoğun ve sürekli korku duymasıdır. Başkalarının yanında yeme, içme, konuşma, yazma ya da kusma korkusu olarak da tanımlanan sosyal anksiyetenin temel özelliği başkalarının gözünde küçük duruma düşme korkusudur. Sosyal anksiyetenin varlığı kişinin benlik saygısını da etkileyebilmektedir. Bu kapsamda araştırmada üniversite öğrencilerinde sosyal fobi düzeyinin benlik saygısına etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini 18-30 yaş arasındaki(129 kadın,70 erkek) 199 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. İlişkinin belirlenmesi amacıyla genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline göre yapılacaktır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre sosyal anksiyete düzeyinin cinsiyet yönünde erkek katılımcıların kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu, kaçınma düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Yaş, medeni durum, kardeş sayısı, gelir düzeyi ve anne baba eğitim durumunun sosyal anksiyete alt boyutlarında, kaygı ve kaçınma puanlarıyla pozitif yönde bir ilişki saptanamamıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre benlik saygısı düzeylerinin yaş, medeni durum, cinsiyet, kardeş sayısı ve anne baba eğitim durumu arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Katılımcıların gelir düzeyi ve benlik saygısı düzeyi arasında ise anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Gelir düzeyi düşük olan katılımcıların benlik saygısı düzeyi, gelir düzeyi orta, iyi ve çok iyi olan katılımcıların benlik saygısı düzeylerinden daha fazladır. Katılımcıların benlik saygısı düzeyleri ile sosyal anksiyete kaygı düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Benlik saygısı düzeyi arttıkça kaygı düzeyleri de artmaktadır. Katılımcıların benlik saygısı ve katılımcıların kaçınma düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların benlik saygısı düzeyi arttıkça kaçınma düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social anxiety is an intense and persistent fear a person feels on the account of the fact that he will feel humiliated or embarrassed in the cases that he will be exposed to gazes of other people in the situations he needs to take social or specific actions. The main characteristic of social anxiety, also defined as the fear of eating, drinking, speaking, writing or vomiting in front of others, is the fear of being humiliated in front of others. The presence of social anxiety can also affect a person's self-respect. In this context, it is aimed to determine the effect of social anxiety level on self-respect among university students. The study's sample consists of 199 university students between the ages of 18-30 (129 female, 70 male). It will be done in accordance with the relational screening model, one of the general screening models in order to identify the relationship. According to the findings obtained from the research, it has been seen that the anxiety levels of the male participants are higher, that no significant difference in avoidance levels in terms of social phobia and gender. Age, marital status, number of siblings, level of income and parents' educational level are not positively correlated with anxiety and avoidance scores in the social phobia sub-dimensions. No significant relationship has been found between self-respect levels, age, marital status, gender, number of siblings and parents' educational level in accordance with the findings obtained in the study. It has been concluded that there is a significant relationship between level of income and self-respect level. Self-respect levels of those with low income levels are higher than those with medium, good and very good income. It was found that there was a positive and significant relationship between the self- esteem levels of the participants and their social phobia anxiety levels. As the level of self- esteem increases, the level of anxiety also increases. A significant relationship was also found between the participants' self-esteem and avoidance levels. As the self- esteem level of the participants increases, their avoidance level increases