Kutsal kitaplarda yönetim kavramı üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis on the concept of management in the bibles
- Tez No: 693832
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, toplumun düzenini, birlik ve beraberliğini tesis etmek hususunda önemli bir etken olan yönetim konusunu, Kutsal Kitaplardan; Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'ân'ı Kerim çerçevesinde incelemektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle yönetim konusu araştırılmış, ardından bahsedilen Kutsal Kitaplarda yönetim ile ilişkilendirilen kavramlar açıklanarak ele alınmıştır. İlk bölümde, tarihin her döneminde ve her toplumda var olan yönetim ve yönetim unsurlarına değinilerek, değişen zaman ile birlikte ortaya konulan farklı yönetim yaklaşımları açıklanmış, din ve yönetim bağlamı incelenmiştir. İkinci bölümde ilahi dinlerin temel kaynakları; Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'ân'ı Kerim ile ilgili tarihsel ve içeriksel genel bilgiler verilerek, bu kitapların bölümleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Kutsal Kitaplar'da bahsedilen yönetim anlayışı ile ilgili söylemlere yer verilerek, konu ile ilgili öne çıkan kavramlar, doğrudan alıntılar ile desteklenerek açıklanmıştır. Araştırmanın sonucunda, Kutsal Kitaplar nezdinde, Rabbin emirlerine uygun olarak yürütülen yönetimlerin uygun görüldüğü kanısına varılmış ve ahlaki değerleri benimseyip bu değerler doğrultusunda sürdürülen yönetimlerin güçlü ve muteber olarak kabul edildikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to deal with the issue of administration, which is an important factor in establishing the order, unity and unity of society, within the framework of the Sacred Books, the Torah, the Psalms, the Bible and the Qur'an. For this purpose, firstly, the subject of administration was researched, and then the concepts associated with administration in the mentioned Sacred Books were explained and discussed. By referring to the administration and administration elements that exist in every period of history and in every society, the different management approaches that have been put forward with the changing times are explained in the first part, and the religion and the governance context has been examined. In the second part, basic sources of divine religions; Historical and contextual general information about the Torah, the Psalms, the Bible and the Qur'an are given, and their chapters are explained. In the third part, the views about the management approach mentioned in the Sacred Books are included and the prominent concepts related to the subject are explained by supporting with verses. As a result of the research, the Sacred Books; It is stated that he deems appropriate the administrations carried out in accordance with the orders of the Lord. It has been stated that the administrations that adopt moral values and continue in line with these values are strong and reliable.