Postpartum depresyon belirtileri ile öz şefkat ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between postpartum depression symptoms and self-compassion and psychological resilience levels
- Tez No: 693838
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ŞÜKRAN ÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş: Postpartum depresyon (PPD); görülme sıklığı son yıllarda artan ve psikoloji literatüründe gündemde olan bir psikopatolojidir. Postpartum depresyon, annenin doğumdan sonraki dönemini kapsayan ve başlangıç zamanı değişkenlik gösteren bir ruhsal bozukluktur. PPD gelişiminde; genetik, sosyal, psikolojik ve kişilik özelliklerinin etkili olduğu düşünülmektedir. Psikolojik dayanıklılık ve özşefkat ise kişinin zor durumlarda ruhsal süreçlerini daha iyi düzenlemesine yardımcı olan etkenler arasında yer almaktadır. Amaç: Yaptığımız araştırmanın amacı, postpartum depresyon belirtileri ile öz şefkat ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmanın örneklemi, İstanbul Bakırköy ilçesindeki 20-34 yaş aralığındaki, 3 ve 6. aylar arasında bebeği olan 250 kadından oluşmaktadır. Araştırmada yöntem olarak“ilişkisel tarama modeli”kullanılmıştır. Veriler sosyodemografik bilgi formu, Edinburgh Doğum Sonrası Ölçeği, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Öz duyarlılık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 25.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmamızda PPD görülme sıklığı %56 olarak saptanmıştır. Sosyodemografik değişkenler açısından PDD ile evde yaşayan kişi sayısı ve çalışma durumunun arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Evde yaşayan kişi sayısı arttıkça ve çalışan kadınlara kıyasla çalışmayanlarda, PDD oranı da artmaktadır. Postpartum depresyon ile psikolojik dayanıklılık arasında düşük negatif yönde ilişki bulunmuştur. Postpartum depresyon ile öz şefkat arasında düşük pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Öz şefkat ile psikolojik dayanıklılık arasında negatif ilişki saptanmıştır. Sonuç: Araştırma bulgularımıza göre öz şefkat ve psikolojik dayanıklılık problemi yaşayan 20-34 yaş grubundaki kadınlarda, postpartum depresyon riski artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Postpartum depression (PPD); It is a psychopathology whose prevalence has increase in recent years and is on the agenda in the psychology literature. Postpartum depression is a mental disorder that covers the postpartum period of the mother and has a variable onset time. In the development of PPD; genetic, social, psychological and personality traits are thought to be effective. Psychological resilience and self compassion are among the factors that help a person better regulate her/his mental processes in difficult situations. Objective: The aim of our study is to examine the relationship between postpartum depression symptoms and self-compassion and psychological resilience levels. Method: The sample of the study consists of 250 women between the ages of 20-34, who have babies between 3 and 6 months, in Bakırköy district of Istanbul. Relational screening model was used as a method in the research. Data were collected through sociodemographic information form, Edinburgh Postpartum Scale, Psychological Resilience Scale, and Self-Compassion Scale. The obtained data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 statistical program. Findings: In our study, the incidence of PPD was found to be 56%. In terms of sociodemographic variables, it was determined that there was a significant difference between PDD and the number of people living at home and working status. As the number of people living at home increases and the rate of PDD increases in non-working compared to working women. A low negative correlation was found between postpartum depression and psychological resilience. A low positive correlation was found between postpartum depression and self-compassion. A negative relationship was found between self-compassion and psychological resilience. Result: According to our research findings, the risk of postpartum depression increases in women aged 20-34 who have problems with self-compassion and psychological resilience.