A longitudinal examination of self-efficacy in the transition to motherhood
Anneliğe geçiş döneminde öz-yeterliğin boylamsal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 694129
  2. Yazar: SEDANUR SORGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD, DOÇ. DR. BENGÜ BÖRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Geçmiş araştırmalar ebeveynlik rolünde öz-yeterliğin (ÖY) ebeveynlik becerileri ve çocuğun uyumu için kritik olduğunu tutarlı bir biçimde göstermektedir (Jones & Prinz, 2005). Bu çalışma anneliğe geçiş döneminde ÖY algısının ne gibi faktörler tarafından yordandığını ilk kez anne olacak olan, gebeliğinin son üç aylık dönemindeki 113 hamile kadından oluşan bir örneklemde incelemektedir. Katılımcılardan 100'ü doğumdan sonraki dördüncü ayda takip değerlendirmesine de katılmıştır. Katılımcı anneler doğum öncesi ve sonrasında ÖY inançlarını ve depresif belirtilerini ölçekler aracılığıyla bildirmişlerdir. Ayrıca doğum öncesi dönemde algılanan sosyal destek ve hamilelikle ilişkili stres ile bebeğin özellikleri (cinsiyet ve mizaç) hakkında bilgi edinilmiştir. Çalışmanın bulguları, doğum öncesi ebeveyn ÖY'nin annelerin depresif semptomları, stress düzeyi ve hamilelikte alınan sosyal destek ile yordandığını göstermiştir. Benzer şekilde, annelerin doğum öncesi stres düzeyleri, hamilelikte aldıkları sosyal destek ve ÖY algıları ile doğum sonrasındaki depresif belirtileri doğum sonrası ÖY algılarını yordamaktadır; öte yandan bebeğin cinsiyeti ve mizacı sonuç değişkenine anlamlı bir katkı sağlamamaktadır. Ek olarak, annelerin ÖY algısı doğum öncesinden sonrasına artış göstermiştir ve bu artışı depresif belirtilerdeki değişim yordamaktadır. Bebeğin mizacı doğum sonrası depresyon ile ÖY algısı arasındaki ilişkiyi etkilememektedir. Bulgular, ilk kez anne olmuş kadınların ÖY algılarını şekillendiren duygudurum ve sosyal desteğin önemine işaret etmektedir. Sonuçların teorik ve uygulamaya dair anlamları psikolojik danışmanlık bağlamında detaylıca tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Previous research consistently revealed that self-efficacy (SE) in the parenting role is critical for parenting skills and child adjustment (Jones & Prinz, 2005). The present study investigated the predictors of SE in the transition to motherhood in a sample of 113 first-time expectant mothers who were at the last trimester of their pregnancy. One hundred of them participated to the follow-up assessment at 4 months postpartum. Participating mothers reported their SE beliefs in the parenting role and depressive symptoms through questionnaires both prenatally and postnatally. Information about their perceived social support and pregnancy-specific distress in the prenatal period and infant characteristics (sex and temperament) was also obtained through self-report. The findings showed that prenatal efficacy expectations were predicted by depressive symptoms, pregnancy-specific distress and social support, specifically support from family. Likewise, social support and SE beliefs during pregnancy as well as depressive symptoms postpartum uniquely predicted postnatal maternal efficacy beliefs while infant sex and temperament did not significantly contribute to this outcome. Furthermore, the sense of SE increased from pregnancy to the postnatal period and pre-post changes in depressive symptoms predicted this increase in maternal SE. Infant temperament did not moderate the relation between depressive symptoms and parenting self-efficacy in the postnatal period. Overall, the results point out the importance of mood and social support in shaping SE beliefs of primiparous mothers. Theoretical and practical implications of the findings are discussed in the context of psychological counseling in detail.