Yenidoğan yoğun bakım ünitesi'nde bebeği yatan annelerin post-partum depresyon belirtileri ve emzirme öz-yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of post-partum depression symptoms andbreastfeeding self-efficacy levels of mothers with their infants in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 829043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA GENÇ KOYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yenidoğan bebekleri yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin postpartum depresyon belirtileri ve postpartum emzirme öz-yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ocak 2020 - Mart 2020 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde bebeği yatan, dahil edilme kriterlerine uyan anneler ile yürütülmüştür. Araştırmanın veri toplama formu, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda oluşturulan sosyo-demografik özellikler soru formu, Post-partum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ) ve Edinburgh Depresyon Ölçeği'nden (EDÖ) oluşmaktadır. Araştırmanınsayısal verilerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ile Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arası ilişkiyi incelemek için Ki-kare testi (Pearson ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare veya Fisher kesin ki-kare) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye Spearman Korelasyon analizi ile bakılmıştır. Araştırmamızda, algılanan gelir durumu, giderinden az olan annelerin emzirme öz-yeterlilik düzeylerinin, algılanan gelir durumu giderine eşit veya daha fazla olan annelere göre daha yüksek olduğu; doğum sayısı 2'den fazla olan annelerin emzirme öz-yeterlilik düzeylerinin daha yüksek olduğu; emzirme öz yeterlilik düzeyleri ile postpartum depresyon skorları arasında negatif yönlü, orta seviye korelasyon olduğu saptanmıştır. Ayrıca yenidoğan annelerinin emzirme öz-yeterlilik skoru üzerinde annenin yaşı ve bebeğin doğum haftasının anlamlı bir etkisinin olmadığısaptanmıştır. Emzirme öz-yeterlilik düzeyleri doğum sayısı 2'den fazla olanlarda; Edinburgh depresyon düzeyi doğumdan sonra bebeklerini emziremeyen annelerde daha yüksek bulunmuştur. Algılanan gelir durumu ile EÖY skor tahmini için ise anlamlı bir faktör olmadığı saptanmıştır. Emzirme öz yeterlilik düzeyi ile postpartum depresyon skorları arasında negatif yönlü, orta seviye, iki yönlü korelasyon vardır; düşük emzirme öz yeterlilik skorları daha yüksek depresyon skorlarına, yüksek depresyon skorları düşük emzirme öz yeterlilik seviyelerine neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the postpartum depression symptoms and postpartum breastfeeding self-efficacy levels of mothers whose newborn babies were hospitalized in the intensive care unit. The research was carried out with mothers who met the inclusion criteria and were hospitalized in Çukurova University Faculty of Medicine Neonatal Intensive Care Unit between January 2020 and March 2020. The data collection form of the study consists of the socio-demographic characteristics questionnaire created by the researcher in line with the literature, the Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale (EDS) and the Edinburgh Depression Scale (EDS). Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test were used to compare the numerical data of the study. Chi-square test (Pearson chi-square, Yates corrected chi-square or Fisher exact chi-square) was used to examine the relationship between categorical variables. The relationship between the variables was examined with Spearman Correlation analysis. In our study, it was found that breastfeeding self-efficacy levels of mothers with low income status were higher than mothers with medium and high income status; mothers with more than 2 births had higher breastfeeding self-efficacy levels; It was determined that there was a negative, moderate correlation between breastfeeding self-efficacy levels and postpartum depression scores. In addition, it was determined that the mother's age and the birth week of the baby did not have a significant effect on the breastfeeding self-efficacy score of newborn mothers. In those whose breastfeeding self-efficacy levels are more than 2 births; Edinburgh depression level was higher in mothers who could not breastfeed their babies after delivery. It was determined that there was no significant factor for the estimation of the perceived income status and the EÖY score. There is a negative, moderate, bidirectional correlation between breastfeeding self-efficacy and postpartum depression scores; It has been determined that low breastfeeding self-efficacy scores cause higher depression scores, and high depression scores cause low breastfeeding self-efficacy levels.