Halk oyunlarına katılıma yönelten sebebler üzerine bir araştırma: Ankara ili örneği
A Study: The primary cause towards to participating folk danc: Sample of Ankara city
- Tez No: 69384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı kişileri halk oyunlarına yönelten sebeplerin tespit edilmesidir. Araştırmaya, Ankara İlindeki 10 halk oyunları derneğinden, tesadüfi yöntemle seçilen toplam 23 1 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerle iki bölümden oluşan toplam 41 soruluk anket uygulanmıştır. Birinci bölüm kişisel bilgilerden, ikinci bölüm teşvik edici faktörlerden oluşmaktadır. Değerlendirmelerde x2 testi kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, halk oyunlarına teşvik eden en önemli faktörler sırayla; - Halk oyunlarının bir ekip çalışması olması, - öz kültürümüzün öğrenilmek istenmesi, - Halk oyunlarında kullanılan müziğin ve kıyafetlerin etkisi, - Halk oyunlarının hareketliliği olarak tespit edilmiştir. Teşvik edici niteliği en az olan faktörler ise; - Maddi gelir elde etmek, - Başka yapacak uğraşının olmaması, - Ev ortamından uzaklaşmak, - Popüler olmak için olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; halk oyunlarının kendine has kültürel ve şekilsel özelliklerinin insanları yöneltmede etkili olduğu söylenebilir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine participation causes of people to the folk dance activities 231 persons participated to this study voluntarily as subject. They were roundly selected from 10 different folk dance associations in Ankara. Aguestionair consisted of two sections and 41 questions, was given to subjects. The first section involved personal information and the second section invalid encourage factors. Statistical analyzes of results were done by x2 test At the end of the evaluations, following main factors that encouraged people to folk dance was determined -Folk dance is a team work -To learn traditional culture -Effect of clothes and music of folk dance -Mobility of folk dance The other factors that was less effective to encourage people -To earn money -To have a spare time activity -To leave from home life -To be popular. As a result of sturdy, folk dance was effective to direct people with its special characteristics. 70