Türkiye bayanlar 1. lig basketbol takımlarının tesbit edilmesi
Physical and physiological parameters of the Turkish Women basketball I. leaggue players
  1. Tez No: 69385
  2. Yazar: GAMZE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
-45- 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye 1. Lig Bayan Basketbol Takımlarının fiziksel ve fizyolojik parametrelerini tesbit ederek ortaya koymayı, daha önce elde edilen normlarla ve yabancı oyuncularla karşılaştırıp uluslararası seviyemizin yorumlamasını yapmayı amaçlamıştır. Denekler, 1996-97 Türkiye Bayan Basketbol 1. Liginde mücadele eden sporcuların tamamından oluşmuştur. Çalışmada sporcuların yaş, boy, ağırlık, istirahat kalp atım sayısı, esneklik, maks VO2, 30 m sprint, yatay sıçrama, dikey sıçrama, anaerobik güç, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut ağırlığı, sağ ve sol el pençe kuvvet ölçümleri yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda 1996-97 Türkiye Bayan Basketbol 1. Liginde mücadele eden takımların ortalama yaşlan 19.86± 1.66 yıl; ortalama boylan 176.30±2.15 cm; ortalama ağırlıkları 64.93±2.60 kg; ortalama istirahat kalp atım sayılan 66.37±4.31 atım/dk; ortalama esneklikleri 49.01±4.40 cm; ortalama maks V02 lan 42.77±4.69 ml.kg/dk; ortalama 30m sprint'leri 4.95±0.23 sn, ortalama yatay sıçramaları 187.82±9.25 cm, ortalama dikey sıçramaları 40±0.3 cm, ortalama anaerobik güçleri 90.52±3.41 kg- m/sn; ortalama vücut yağ yüzdesi 14.30±1.84 gr/ml; ortalama yağsız vücut ağırlığı 55.63±2.22 kg; ortalama sağ el pençe kuvveti 26.25±1.66 kg ve ortalama sol el pençe kuvveti 24.54±1.71 kg olarak bulunmuştur. Sonuçta literatür ve daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılarak, deneklerin dikey sıçrama, yatay sıçrama, anaerobik güç, 30 m sprint ve pençe kuvveti değerleri elit düzeyde spor yapan gruplara göre yetersiz olarak tesbit edilmiştir. Buna karşın maks V02, esneklik ve vücut yağ yüzde değerleri literatür değerlerine göre iyi çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
-46- SUMMARY The purpose of this study were to identify the selected physical and physiological parameters of Turkish Women Basketball I. League players and to compare these findings with the related norms of the other nations players. Subjects were 112 women basketball players from 11 different team of Turkish Women Basketball I. League. The measured parameters were age, height, weight, resting heart rate, flexibility, V02 max, 30 m sprint, horizontal jump, vertical jump, anaerobic power, body fat percent, lean body weight, right and left hand grip strengths. Statistically, mean and standard deviations of each parameter were calculated. The mean age was 19.86±1.66 year, the mean height was 176.30±2.15 cm, the mean weight was 64.93±2.60 kg, the mean resting heart rate was 66.37±4.31 beat/min, the mean flexibility was 49.01±4.40 cm, the mean V02 max was 42.77±4.69 ml.kg/dk, the mean 30 m sprint was 4.95±0.23 sec, the mean horizontal jump was 187.82±9.25 cm, the mean vertical jump was 40.0±0.3 cm, the mean anaerobic power was 90.52±3.41 kg-m/sec, the mean body fat percent was 14.30±1.84 gr/ml, the mean lean body weight was 55.63±2.22 kg, the mean right hand grip strength was 26.25±1.66 kg, the mean left hand grip strength was 24.54±1.71 kg. As a result, vertical jump, horizontal jump, anaerobic power, 30 m sprint and grip strengths of the subjects were lower, V02 max, flexibility and body fat percentages were similar or better as compared to the findings and norms of other researches.