Birinci basamağa başvuran 11-17 yaş arası adölesanların fazla kilolu ve obez olmalarına etkili olan faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors affecting the overweight and obesity of 11-17 year old adolescents admitted to primary care
- Tez No: 693859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda bölgemizde çocukluk çağı obezitesinin önlenmesinde birinci basamağın rolünün önemli olduğunu düşünerek aile hekimliği birimimizde kayıtlı 11-17 yaş grubu fazla ağırlıklı ve obez adölesanlarda beslenme durumları üzerine etkili olan biyolojik, ruhsal ve sosyal faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma 1 Ağustos 2020- 30 Eylül 2020 tarihleri arasında Adana İli Yüreğir İlçesine bağlı Köprülü Kışla Aile Sağlığı Merkezi birimlerine kayıtlı poliklinik muayenesine gelen 11-17 yaş arası 249 adölesanile yüz yüze yapılandırılmış anket formları uygulanarak yürütüldü.Çalışmanın tanımlayıcı analizleri için SPSS 16.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programında veri tabanı oluşturuldu. Verilerin analizi için iki örneklemli t testi, One way-Anova, Mann-Withney U, Kruskal Wallis, Ki-kare testleri ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the biological, psychological and social factors that affect the nutritional status of overweight and obese adolescents aged 11-17 years registered in our family medicine unit, considering that the role of primary care is important in the prevention of childhood obesity in our region. Materials and Methods:This research was carried out by applying face-to-face structured questionnaires to 249 adolescents aged 11-17 who came to the polyclinic examination between August 1, 2020 and September 30, 2020 registered in the Köprülü Kışla Family Health Center units of Adana Province Yüreğir District. A database was created in the SPSS 16.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program for the descriptive analyzes of the study.Two-sample t-test, One way-Anova, Mann-Withney U, Kruskal Wallis, Chi-square tests and Spearman's correlation analysis were used for data analysis. P values