Sosyal medya bağımlılığının üniversite öğrencilerinde benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction and self-esteem in uni̇versity students
- Tez No: 693870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Teknolojinin de gelişip farklılaşmasıyla sosyal medya bağımlılığı son yıllarda psikoloji literatüründe de incelenen önemli bir konu olmuştur. Bireylerin psikolojik sağlıkları üzerinde önemli etkileri bulunan sosyal medya bağımlılığının benlik saygısıyla olan ilişkisini bu araştırmada inceledik. Amaç: Bu araştırmada sosyal medyada vakit geçiren üniversite öğrencilerinin, sosyal medya bağımlılıkları ile benlik saygıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Yapılan araştırmada, katılımcılara içerisinde kişisel bilgi formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'nin yer aldığı anket uygulanmıştır. Çalışmada 180 kadın ve 130 erkek olmak üzere toplam 310 kişi yer almıştır. Bulgular: Yapılan analizlerde demografik değişkenlere göre katılımcıların sosyal medya bağımlılığı ve benlik saygısı puan ortalamalarının anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Korelasyon analizinde yaş, sosyal medya bağımlılığı ve benlik saygısı puanlar arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Son olarak regresyon analizinde sosyal medya bağımlılığı alt boyutu olan sosyal izolasyonun benlik saygısı puanını anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür. Sonuç: Yapılan çalışma üniversite öğrencisi örnekleminde sosyal medya bağımlılığının psikolojik sağlık üzerindeki etkilerini göstermektedir. Ayrıca demografik karşılaştırmalar sonucu elde edilen bulgular uzmanlara güncel bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: With the development and differentiation of technology, social media addiction has become an important issue that has been examined in the psychology literature in recent years. In this study, we examined the relationship between social media addiction, which has significant effects on individuals' psychological health, and self-esteem. Purpose:In this study, the relationships between social media addiction and self-esteem of university studentswhospend time on social media were examined. Materials and Methods: In the study, a questionnaire including personal information form, Social Media Addiction Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale wasapplied to the participants. A total of 310 people, 180 women and 130 men, tookpart in the study. Findings: In the analysis, it was seen that the social media addiction and self-esteem meanscores of the participantsdiffered significantly according to demographic variables. Significant relationships were found between age, social media addiction and self-esteem scores in correlation analysis. Finally, in the regression analysis, it was seen that social isolation, a subscale of social media addiction, significantly predicted self-esteem score. Conclusion: The study shows the effects of social media addiction on psychological health in a sample of university students. In addition, the findings obtained as a result of demographic comparisonsprovideup-to-dateinformation to experts.