İnfertilite tanısı alan çiftlerde fertiliteye uyum süreci ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of fertility adjustment process and affecting factors in couples with infertility diagnosis
  1. Tez No: 693883
  2. Yazar: MERYEM ÖNGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Araştırma infertilite tanısı alan çiftlerde fertiliteye uyum süreci ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmaya bir üniversite hastanesinin tüp bebek merkezine Ekim 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında başvuran 100 çift dâhil edilmiştir. Verilerin toplanmasında ''Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Fertilite Uyum Ölçeği'' kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Bağımsız Örneklem t Testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskall Wallis Testi, Spearman ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çiftlerin %72'sinde mevcut tedavi prosedürü in vitro fertilizasyondur. Çiftlerin %50'sinin üç yıldan daha kısa süredir infertilite sorunu yaşadığı, %54'ünün iki yıldan daha kısa infertilite tedavisi gördüğü saptanmıştır. Ölçek toplam puan ortalamaları kadınlarda 24.85±5.98, erkeklerde 23.45±5.30'dur. Kadın ve erkeklerin ölçek toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı, orta derecede ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur (p= .000). Kadınlarda gelir durumu (p= .000), mevcut tedavi prosedürü (p= .035) ve tedavi sayısının (p= .038) fertiliteye uyumu etkilediği saptanmıştır. Benzer şekilde, erkeklerde de gelir durumu (p= .000), mevcut tedavi prosedürü (p= .015) ve tedavi sayısının (p= .010) fertiliteye uyumu etkilediği bulunmuştur. Sonuç: Çiftlerin fertiliteye uyumunun orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Gelir durumu giderden az olan, mevcut tedavi prosedürü IUI olan ve tedavi sayısı üç olan çiftlerin uyum düzeyleri düşüktür. Bu sebeple bireylerin fertiliteye uyumunu güçleştiren sosyoekonomik ve tıbbi faktörlerin anlaşılması ve çiftlere psikososyal destek hizmetlerinin sunulması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to determine the fertility adjustment process and the factors affecting in couples diagnosed with infertility. Method: It is a descriptive cross-sectional study. 100 couples who applied to in vitro fertilization center of a university hospital between October 2019 and June 2020 were included in the study. ''Personal Information Form'' and ''Fertility Adaptation Scale'' were used for data collection. Data were evaluated in the SPSS 25.0 package program. Independent Sample t Test, Mann-Whitney U Test, Kruskall Wallis Test, Spearman and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. Results: The current treatment procedure in 72% of couples was in vitro fertilization. It has been found that 50% of couples have had infertility problems for less than three years, and 54% have received infertility treatment for less than two years. Scale total score averages were 24.85±5.98 for women and 23.45±5.30 for men. There were a statistically significant, moderate and positive correlation between the scale total score averages of women and men (p= .000). It has been determined that the income status (p= .000), the current treatment procedure (p= .035) and the number of treatments (p= .038) affect the adjustment with fertility in women. Similarly, it has been found that income status (p= .000), the current treatment procedure (p= .015) and the number of treatments (p= .010) affect the adjustment with fertility in men. Conclusion: It was determined that couples' adjustment to fertility was moderate. Couples whose income is less than expenses, whose current treatment procedure is IUI and whose number of treatmens are three are low. For this reason, it is important to understand the socioeconomic and medical factors that make it difficult for individuals to adjust to fertility and to provide psychosocial support services to couples.