8-12 yaş normal işiten çocuklarda Türkçe mobil gerçek gürültülerde konuşmayı ayırt etme 4 kelimeli cümle testinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of the 4-word sentence test for normal hearing children aged 8-12
- Tez No: 693882
- Danışmanlar: PROF. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İşitme, iletişim ve eğitimin en önemli bileşenidir. Dil gelişiminde gecikme ve artikülasyon bozukluğu olan okul çağı çocuğunun okul ve sosyal hayatı olumsuz etkilenmektedir. Bu doğrultuda çocuklara özgü tanı testlerin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde konuşma testlerinde kullanılmak üzere mevcut tek heceli kelime listesi mevcutken cümle listesi sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı; 8-12 yaş normal işiten çocuklarda konuşma testlerinde kullanılmak üzere günlük yaşantıda sık karşılaşılan, bilinirliği fazla spektral dengeli 4 kelimeli cümle listesi oluşturarak geliştirdiğimiz mobil uygulamanın etkinliğini değerlendirmektir. 8-12 yaş grubuna uygun olarak 4 kelimeli cümlelerden oluşan 200 cümlelik liste ses kayıt stüdyosunda kadın konuşmacı tarafından kayıtlı ses dosyası haline getirilmiştir. MATLAB R2018a programıyla cümlelerin spektral ve koherans analizi yapılarak dengeli cümleler belirlenmiştir. Çalışmaya kabul edilen toplam 60 dengeli cümle tek liste halinde hazırlanmıştır. Her cümlenin sırasıyla 80 dB, 60 dB ve 40 dB şiddet seviyesindeki kaydı -10 /+10 SGO değeri arasında 5dB'lik adımlarla artarak 3 farklı ortam gürültüsüyle (sınıf, alışveriş merkezi, lunapark) ayrı ayrı birleştirilerek geliştirdiğimiz mobil uygulamaya yüklenmiştir. Bulguların istatistiksel analizi yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hearing is the most important component of communication and education. School and social life of school-age children with language development delay and articulation disorder are adversely affected. In this direction, it is of great importance to develop diagnostic tests specific to children. While there is a single syllable word list available for use in speaking tests in our country, the sentence list is limited. The aim of this study; To evaluate the effectiveness of the mobile application we developed by creating a well-known spectral-balanced 4-word sentence list to be used in speech tests in children aged 8-12 years with normal hearing. A list of 200 sentences consisting of 4-word sentences suitable for the 8-12 age group was turned into a recorded sound file by the female speaker in the sound recording studio. Balanced sentences were determined by spectral and coherence analysis of sentences with the MATLAB R2018a program. A total of 60 balanced sentences accepted for the study were prepared as a single list. The recording of each sentence at the intensity level of 80 dB, 60 dB and 40 dB, respectively, increased in 5 dB steps between the -10 / +10 SGO value, and combined with 3 different ambient noises (classroom, shopping mall, amusement park) separately and uploaded to the mobile application we developed. The findings were evaluated by making statistical analysis.