Açıklanamayan infertilite tanısı almış primer infertil çiftler ile spontan gebeliği olan fertil çiftlerin diyet inflamatuar indeks puanı ile akdeniz diyeti bağlılık ölçeği puanının karşılaştırılması
Comparison of the diet inflammatory index score and the mediterranean diet adhesion scale scores of primary infertility couples diagnosed with unexplained infertility and fertility couples with spontaneous pregnancy
  1. Tez No: 862971
  2. Yazar: ÖMER FARUK AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, açıklanamayan infertilite tanısı almış primer infertilite grubu çiftler ile spontan gebeliği olan fertil çiftlerin beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim durumları saptanarak 'diyet inflamatuar indeksi' ve 'akdeniz diyeti bağlılık ölçeği' puanının hesaplanması ve sonuçların kadın ve erkek üreme sağlığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Ocak 2024-Mart 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Üreme Sağlığı Teşhis Tedavi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne başvuran açıklanamayan infertilite tanısı alan primer infertil 37 çift ile gebe polikliniğine başvuran ve spontan gebeliği bulunan 37 fertil çift dahil edilmiştir. Fertil grup çiftler için dahil edilme kriterleri; 18-38 yaş aralığında olmak, vücut kitle indeksi değerinin 18.5-35.0 kg/m2 arasında olması, kronik bir hastalığının bulunmaması, son 3 ay içinde diyet programında özel bir değişiklik yapmamak, spontan yol ile gebelik elde edilmesi, 7 hafta 0 gün ile 9 hafta 6 gün arası fetal kalp atışı pozitif izlenen gebelik olması olarak belirlenmiştir. İnfertil grup çiftler için dahil edilme kriterleri; 18-38 yaş aralığında olmak, vücut kitle indeksi değerinin 18.5-35.0 kg/m2 arasında olması, kronik bir hastalığının olmaması, son 3 ay içinde diyet programında özel bir değişiklik yapmamak, açıklanamayan infertilite grubunda olmak ve daha önce bir gebeliğin olmaması olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan çiftler ilk olarak kliniğimizde değerlendirmeye alındıktan sonra diyet inflamatuar indeks (DII) hesaplanması, akdeniz diyetine bağlılık ölçeği (MEDAS) değerlendirmeleri ile antropometrik ölçüm kayıtları alınması amacıyla Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'ne yönlendirilmiştir. Çalışmaya katılan çiftler burada uzman diyetisyen eşliğinde değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme kapsamında çiftlerin besin tüketim kayıtları alınmış, antropometrik ölçümleri yapılmış ve akdeniz diyetine uyum ölçeği değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya açıklanamayan grup primer infertil 37 çift ile spontan gebeliği olan 37 fertil çift dahil edilmiştir. İnfertil kadınların ortalama infertilite süreleri 47,08±23,77 ay, AMH değerleri 2,39±0,84 ng/ml, FSH değerleri 5,67±1,29 IU/ml ve LH değerleri 6,25±2,01 IU/ml olarak hesaplanmıştır. Fertil kadınların ortalama gravida sayıları 1,67±0,66, parite sayıları 0,59±0,30, gebelik haftaları 7,91±1,01 olarak hesaplanmıştır. Fertil kadınların yaş ortalaması 27,18±3,71, infertil kadınların yaş ortalaması ise 28,91±3,43 olarak hesaplanmıştır (p=0,068). Fertil ve infertil kadınlar arasındaki çoklu lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre yaşın 1 birim artması infertilite riskini yaklaşık 1,18 kat artırmaktadır. (95% GA: 0,850-1,424). (p=0,072). Fertil kadınlarda sigara kullanımı 6,00±2,58 paket/yıl, infertil kadınlarda sigara kullanımı 7,00±3,08 paket/yıl olarak hesaplanmıştır (p=0,321). Fertil kadınların vücut ağırlıkları 64,40±9,81 kg, infertil kadınların vücut ağırlıkları ise 71,08±10,12 kg olarak ölçülmüştür (p=0,009).
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the DII and MEDAS scores of primary infertility group couples diagnosed with unexplained infertility and couples with spontaneous pregnancy by looking at their daily diet consumption records in the last 3 months, and to investigate the effects on male and female reproductive health by determining the inflammatory degree that occurs due to the individuals' diet. Materials and methods: This prospective study included 37 primary infertile couples diagnosed with unexplained infertility who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Gynecology and Obstetrics, Reproductive Health Diagnosis, Treatment, Training, Research and Application Center between January 2024 and March 2024, and 37 fertile couples who applied to the pregnancy clinic and had spontaneous pregnancies. Inclusion criteria for fertile group couples; being between the ages of 18-38, having a body mass index value between 18.5-35.0 kg/m2, not having a chronic disease, not having a diet program or making any special changes in the diet in the last 3 months, achieving pregnancy spontaneously, it was defined as a pregnancy with a positive fetal heartbeat between7 weeks 0 days to 9 weeks and 6 days. Inclusion criteria for infertile group couples; being between the ages of 18-38, having a body mass index value between 18.5-35.0 kg/m2, not having a chronic disease, not having a diet program or making any special changes in your diet in the last 3 months, being in the unexplained infertility group and not having a previous pregnancy. After the couples participating in the study were first evaluated in our clinic, they were directed to the Hacettepe University Department of Nutrition and Dietetics to calculate the dietary inflammatory index (DII), evaluate the Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS) and obtain anthropometric measurement records. The couples participating in the study were evaluated here with the help of a specialist dietitian. Within the scope of this evaluation, the couples' food consumption records were taken, anthropometric measurements were made and the Mediterranean diet compliance scale was evaluated. Results: The study included 37 unexplained primary infertile couples and 37 fertile couples with spontaneous pregnancies. The average infertility duration of infertile women is 47.08±23.77 months, AMH values are 2.39±0.84 ng/ml, FSH values are 5.67±1.29 IU/ml and LH values are calculated as 6.25±2.01 IU/ml. The average gravida number of fertile women was calculated as 1.67±0.66, parity number as 0.59±0.30, and gestational weeks as 7.91±1.01. The average age of fertile women was calculated as 27.18±3.71, and the average age of infertile women was calculated as 28.91±3.43 (p=0.068). According to the results of multiple logistic regression analysis between fertile and infertile women, 1 unit increase in age increases the risk of infertility by approximately 1.18 times. (95% CI: 0.850-1.424). (p=0.072). Smoking was calculated as 6.00±2.58 pack/year in fertile women and 7.00±3.08 pack/year in infertile women (p=0.321). The body weight of fertile women was measured as 64.40±9.81 kg, and the body weight of infertile women was measured as 71.08±10.12 kg (p=0.009).