Türkiye II. Liginde yer alan bazı voleybol takım oyuncularının müsabaka dönemindeki fiziksel parametrelerinin karşılaştırılması
The Comparison of physical parameters on some volleyball teams players during the compatition season in second Turkisch league
- Tez No: 69389
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SELAHİTTİN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
6. ÖZET Bu çalışmaya 1995 - 1996 sezonunda Türkiye 2.Lig Erkekler Voleybol Ligi C. Grubunda yer alan Erciyes Üniversitesi Spor Kulübü (n=12), Ankara Kolej Spor Kulübü (n = 10), Samsun DSİ Spor Kulübü (n=10) ve Elazığ DSİ Spor Kulüpleri (n=ll) katılmışlardır. Bu çalışmada Türkiye Voleybol Erkekler 2.Liginde mücadele eden 4 takımın fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin belirlenmesi ve bu parametrelerin karşılaştırılarak fiziksel uygunluk ile performans arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma grubunu oluşturan voleybol takımlarının fiziki ve fizyolojik parametrelerine bakıldığında bazı farklılıklara rastlanmıştır. Takımlara ait vücut yağ % ortalama değerleri karşılaştırıldığında Elazığ DSİ takımı ile Erciyes Üniversitesi ve Ankara Kolej takımları arasında (p < 0.05) dikey sıçrama ortalama değerleri karşılaştırıldığında, Samsun DSİ spor klubü ile Elazığ DSİ spor klubü arasında, esneklik ortalama değerinde Samsun DSİ Spor Külü-82 Sports Clup and between Ankara Kolej Sports Clup and Erciyes University Sports Clup at the avarage percentage valve of the flexibility. (p < 0.05) has been found out at the avarage percentage value of perpendicular Jumping between Samsun DSİ Sports Clup and Erciyes University Sports Clup and Elazığ DSİ Sports Clup. (p < 0.05) has been found out between Elazığ DSİ Sports Clup and Anka ra Kolej at left hand and right hand avarage power value. (p < 0.05) has been found out between Samsun DSİ Sports Clup and An kara Kolej and Elazığ DSİ Sports Clup at avarage leg power. When the measurement of the other parameters as (age, weight, height, anaerobik power, 20 meters sprint and back power) were statistically compared no obvious diference has been found out (p > 0.05). At this research, it is found out that the volleyball teams that form the research group have the characteristics of the volleyball players depending on the measurements of the parameters some differences at some parameters effected the enumenation of the leaque.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Erciyes University Sports Clup (n=12), Ankara Kolej Sports Clup (n=10), Samsun DSİ Sports Clup (n=10) and Elazığ DSİ Sports Clup (n=ll) that were at 1995 - 1996 Turkisch II. C. Group Men Volleyball League took place at this research. At this research the aim is to find out the physical and physiological parameters of the four teams that struggle at Turkish II. Men Volleyball Leauge, and compare the relation between the physical suitability and the performance. When the physical and physiological parameters of the volleyball team that form the research group had been studied some differences has found out. (p < 0.05) has been found out when the avarage value of the fat percentage in human body between Elazığ DSİ Sports Clup, Erciyes University Sports Clup and Ankara Kolej teams had been studied. (p < 0.05) has found out between the Samsun DSİ Sports Clup and Elazığ DSİ Sports Clup and also between Ankara Kolej Sports Clup and Elazığ DSİ82 Sports Clup and between Ankara Kolej Sports Clup and Erciyes University Sports Clup at the avarage percentage valve of the flexibility. (p < 0.05) has been found out at the avarage percentage value of perpendicular Jumping between Samsun DSİ Sports Clup and Erciyes University Sports Clup and Elazığ DSİ Sports Clup. (p < 0.05) has been found out between Elazığ DSİ Sports Clup and Anka ra Kolej at left hand and right hand avarage power value. (p < 0.05) has been found out between Samsun DSİ Sports Clup and An kara Kolej and Elazığ DSİ Sports Clup at avarage leg power. When the measurement of the other parameters as (age, weight, height, anaerobik power, 20 meters sprint and back power) were statistically compared no obvious diference has been found out (p > 0.05). At this research, it is found out that the volleyball teams that form the research group have the characteristics of the volleyball players depending on the measurements of the parameters some differences at some parameters effected the enumenation of the leaque.