Geriatrik hastalarda frail kırılganlık indeksi, ASA skorlaması, nötrofil-lenfosit oranı ve eritrosit dağılım genişliği ile mortalite ve morbidite arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between Frail frailty index, ASA scoring, neutrophil-lymphocyte ratio, erythrocyte distribution width and mortality and morbidity in geriatric patients
- Tez No: 693892
- Danışmanlar: PROF. MEHTAP HONCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geriatrik Hastalarda Frail Kırılganlık İndeksi, Asa Skorlaması, Nötrofil-Lenfosit Oranı Ve Eritrosit Dağılım Genişliği İle Mortalite Ve Morbidite Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi Amaç ve Hipotez: Dünyada geriatrik popülasyonun artması, geriatrik ameliyat sayılarında da artışa yol açamaktadır. Yaşla birlikte meydana gelen bir takım fizyolojik değişiklikler nedeni ile yaşlı hasta grubunun takibinde klinisyenlerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Bu çalışmada amacımız, preoperatif dönemde hastaya uygulanacak Frail indeksinin, ASA skorlamasının ve hemogram bulgularının birlikte postoperatif mortalite ve morbiditeyi tahmin etme gücünü belirlemektir. Yöntem: Bu prospektif çalışma 01.05.2020 ile 31.12.2021 tarihleri arasında, Bozok Üniversitesi Araştıma ve Uygulama Hastanesi'nde elektif cerrahi planlanan geriatrik hastalar ile gerçekleştirildi. Hastaların preoperatif dönemde Frail kırılganlık indeksi uygulandı ve ASA skorları belirlendi. Preoperatif ve postoperatif (ilk 24 saat içinde alınan) hemogram verileri kayıt altına alındı. Bulgular: Toplam 167 hastanın dahil edildiği çalışmada hastaların 56'sı (%33,5) kadın, 111'ü (%66,5) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 74,6±8,01 (yaş dağılımı 65-102) idi. Frail kırılganlık indeksine göre sınıflandırdığımızda 66 hasta (%39,5) normal, 63 hasta (%37,7) prefrail ve 38 hasta (%22,8) frail olarak değerlendirildi. ASA skorlarına göre sınıflandırdığımızda ASA I grubunda hastamız yokken, 50 hasta (%29,9) ASA II; 84 hasta (%50,3) ASA III; ASA IV grubunda 33 hasta (%19,8) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Determination of the Relationship between Frail Frailty Index, ASA Scoring, Neutrophil-Lymphocyte Ratio and Erythrocyte Distribution Width and Mortality and Morbidity in Geriatric Patients Purpose and Hypothesis: The increase in the geriatric population in the world also leads to an increase in the number of geriatric surgeries. Clinicians should be more careful in the follow-up of the elderly patient group due to some physiological changes that occur with age. Our aim in this study is to determine the power of Frail index, ASA scoring and hemogram findings to be applied to the patient in the preoperative period to predict postoperative mortality and morbidity. Method: This prospective study was carried out between 01.05.2020 and 31.12.2021 with geriatric patients who were scheduled for elective surgery in Bozok University Research and Practice Hospital. Frail frailty index was applied to the patients in the preoperative period, and the ASA scores were determined. Preoperative and postoperative hemogram data (which were taken in the first 24 hours) of the patients were recorded. Results: In the study, which included a total of 167 patients, 56 (33.5%) of the patients were female and 111 (66.5%) were male. The mean age of the patients was 74.6±8.01 (age range 65-102). When we classified patients according to the frailty index, 66 patients (39.5%) were evaluated as normal, 63 patients (37.7%) as prefrail, and 38 patients (22.8%) as frail. When we classified patients according to ASA scores, we did not have any patients in the ASA I group, while 50 patients (29.9%) were ASA II ; 84 patients (50.3%) were ASA III; 33 patients (19.8%) were found in ASA IV group.