Ekonomik performans değerlendirmesi açısından makro ve mikro iktisadi göstergeler
Macro and micro economic indicators in terms of economic performance evaluation
  1. Tez No: 693897
  2. Yazar: SEDA DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ekonomik göstergeler bir ülke ekonomisinin gidişatı, kalkınma seviyesi ve gelişmişliği hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bir ülkedeki ekonomik istikrarın ve toplumun refah seviyesinin saptanması açısından bu göstergeler ciddi önem arz etmektedir. Fakat ülkelerde gelişmişlik açısından önem arz eden makro ve mikro göstergelerin her zaman istikrarlı bir seyir izlemesi mümkün olmamaktadır. Karşılaşılan negatif sapmalar da insanların yaşam standartlarında düşüş meydana getirmekte ve refahın azalmasına neden olmaktadır. Bu tezde ülkelerin gelişmişliğini veya geri kalmışlığını izleme şansını elde edebildiğimiz göstergeler ele alınmıştır. Bu bağlamda birinci bölümde makroekonomik göstergeler ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde uluslararası düzeyde ve Türkiye yerelinde önem arz eden belli başlı değişkenler, üçüncü bölümde; reel sektöre dair mikro değişkenler incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Türkiye'de veriler üzerinden göstergelerin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic indicators provide important information about the course of a country's economy, its level of development and sophistication.These indicators are of great importance in terms of determining the economic stability and welfare level of the society in a country.However, it is not always possible for macro and micro indicators, which are important for development in countries, to follow a stable course.Negative deviations encountered also cause a decrease in people's living standards and cause a decrease in welfare.In this thesis, the indicators that we can get the chance to monitor the development or backwardness of the countries are discussed.In this context, macroeconomic indicators are discussed in the first part.In the second part of the thesis, the main variables that are important at the international level and in the local of Turkey, in the third part; micro-variables of the real sector were examined.In the fourth and last part, the analysis of the indicators was made based on the data in Turkey.