The systemic drivers of economic performance: Panel data approach to the Global Competitiveness Index
Ekonomik performansın sistemik itici güçleri: Küresel Rekabet Edebilirlik Endeksine panel veri yaklaşımı
  1. Tez No: 772022
  2. Yazar: ALİ HAYDAR IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKAN, PROF. DR. VELİ YILANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, sistemik ekonomik yönetişim yaklaşımını kullanarak makroekonomik bileşenlerin yönetişimi açısından ülkelerin ekonomik kalkınma performanslarının değişkenlik göstermesinin nedenlerini araştırmaktadır. Bu çerçevede, sistemik yönetişim ve kurumsal tamamlayıcılık yaklaşımları benimsenerek, Küresel Rekabet Edebilirlik Endeksi'nin metodolojik yaklaşımı çerçevesinde ekonomik yönetişim perspektifi yeniden kurgulanmıştır. Ayrıca, Driscoll-Kraay ve Dumitrescu-Hurlin yöntemleri kullanılarak, makro iktisadi yönetişim, kurumsal yönetişim, finansal yönetişim, hükümet verimliliği, işgücü piyasası etkinliği, mal piyasası etkinliği, uluslararası iktisadi yönetişim, teknoloji ve inovasyonun kişi başına düşen GSYİH büyümesine bireysel ve tamamlayıcı etkileri 2007-2017 dönemi 3 farklı ülke grubunda 74 ülke için analiz edilmiştir. Sonuçlar yedi başlıkta özetlenebilir; birincisi makroekonomik yönetişim tüm ülke grupları için büyümeye fayda sağlamaktadır, ikinci olarak finansal yönetişim verimlilik odaklı ve inovasyon odaklı ülkelerde ekonomik büyümeyi teşvik etmektedir, üçüncü olarak hükümet verimliliği yalnızca verimlilik odaklı ülkelerde büyümeyi güçlendirmektedir, dördüncü olarak inovasyon büyümeyi verimlilik odaklı ve inovasyon odaklı ülkelerde olumlu etkilemektedir, beşinci olarak teknoloji faktör odaklı ve verimlilik odaklı ülkelerde büyüme için faydalıdır, altıncı olarak işgücü piyasası verimliliği verimlilik odaklı ülkelerde büyüme olumsuz etkilerken inovasyon odaklı ülkelerde olumlu katkı sağlamaktadır ve son olarak kurumsal yönetim tüm ülke grupları üzerinde büyümeye olumsuz etki yapmaktadır. Buna ek olarak, nedensellik testi sonuçları olumsuz kurumsal tamamlayıcılıklara dayalı sistemik bir yönetişimin varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the causes of varying economic development performance of countries with regard to governance of macroeconomic constituents by employing the systemic economic governance approach. In this framework, by adopting the systemic governance and institutional complementarity, the economic governance perspective was reconstructed within the framework of the methodological approach of the Global Competitiveness Index. Furthermore by using, Driscoll-Kraay and Dumitrescu-Hurlin methods, individual and complementary effects of economic governance, corporate governance, financial governance, government efficiency, labour market efficiency, goods market efficiency, international economic governance, technology and innovation into GDP growth per capita are analyzed for 23 factor-driven, 37 efficiency-driven, and 14 innovation-driven countries for the period of 2007-2017. Results can be summarized into seven; the first one is macroeconomic governance benefits growth for all country groups, the second financial market governance stimulates economic growth on efficiency-driven and innovation-driven countries, the third government efficiency strengthen growth only on efficiency driven countries, the forth innovation positively effects growth in innovation-driven and efficiency driven countries, the fifth technology is beneficial for growth on factor-driven and efficiency-driven countries, the sixth labor market efficiency poses negative effects growth on efficiency driven countries and positively related on innovation driven countries, and lastly corporate governance imposes negative effect to growth on all country groups. Moreover, causality test results demonstrates a existence of systemic governance based on the negative institutional complementarities.