Investigation of hybrid energy systems in selecting part of afghanistan
Afganistanda seçelmiş bir bölgede hibrit enerji sistemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 693905
  2. Yazar: MOSAB MOHAMMADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN TACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Elektrik, bir ülkenin gelişmesi için en önemli faktörlerden biridir. İnsan hayatının enerji kaynaklarına olan ihtiyacı, insan hayatında her zaman temel bir konu olmuştur. sonsuz bir enerji kaynağı kazanmak uzun zamandır bir insan rüyası olmuştur ve her zaman, her zaman ve her yerde erişebileceği sonsuz gücün kaynağına her zaman kendi hayal gücüne bakmıştır. İnsan uygarlığının büyümesiyle bitkiler, özellikle ağaçlar (odun) ve ardından kömür, petrol ve gaz enerji pazarına girdi, ancak şu nedenlerle: artan enerji ihtiyaçları, sınırlı fosil kaynakları ve zehirli maddelerin yanması ve yok olmasının neden olduğu çevre kirliliği. gazlar (solunum problemlerine, hava sıcaklığının artmasına ve kapsamlı iklim değişikliğine neden olan) uzmanlar ve bilim adamları güneş, rüzgar, jeotermal, hidrojen vb. gibi temiz enerji kullanmaya karar verdiler. Yenilenebilir enerji sonsuz bir enerji kaynağıdır ve tehlikeleri önleyebilir ve sınırlı fosil yakıtlar yerine kullanabılır. Bu ülkeleri doğadaki diğer enerjilerin, özellikle de yenilenebilir enerjinin kullanımını düşünmeye yöneltmiştir. Yenilenebilir enerji, çeşitli doğal ve kullanılabilir enerji kaynaklarını içerir. bu enerjilerin tsm ideal enerjı değil, ancak kullanımlarının petrol ürünlerinin tüketimini ve iş yaratımını azalttığı ve çevre kirliliğini azalttığı düşünüldüğünde. Afganistan yıllarca süren savaşlar görmüş bir ülkedir, bu sebele Afganistan nüfusunun çoğunun şebekeden elektrik enerjisine sahip değildir. İnsanların çoğu merkezi olmayan bölgelerde yaşıyor. Afganistan'da yenilenebilir enerjinin kullanılması, merkezden uzak bölgelerinin enerji sorunları için bir çözümdür. Ve Afganistan'ın gerçek anlamda gelişmesi için iyi bir beklenti olacak. Arıştırmalar yenilenebilir enerji kullanımının geliştirilmesinin, ülkenin enerji sisteminin güvenliğini artırmada önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Bu tezde Afganistan'daki mevcut yenilenebilir enerji kapasitesi, o bölgede yaşayan yerel halkın doldurduğu sorgulayıcı formu kullanarak vaka çalışması alanındaki tüketimi tahmin etme, seçilen bölgedeki hibrit sistemin fizibilite çalışması ve çoklu görev karar yöntemini kullanarak sistemin optimizasyonu. Bu nedenle, bu tezde, merkezden uzak bölgede Afganistan'ın bir bölümünü seçerken HİBRİT enerji sistemlerinin doğru bir şekilde araştırılmasına odaklanmıştır. Ayrıca tezin amacına ulaşmak için, hibrit yenilenebilir enerji sistemi, Afganistan güç durumu ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bir tartışma ve birbirinden farklı koşullara sahip olabilen merkezden uzak bölgelerdeki güç tüketiminin tahmin edilmesi ve son olarak sonuç verilir.
Özet (Çeviri)
Electricity is one of the most important factor for a country to develop. Human life need for energy resources has always been a fundamental issue in human life. gaining an infinite source of energy has long been a human dream and he has always looking in his imagination the source of infinite power that can be available to him at all times and places. By growing of human civilization, plants, especially trees (wood) and then coal, oil and gas, entered the energy market, but for reasons such as: increasing energy needs, limited fossil resources and environmental pollution caused by burning and extinction of the toxic gases (which cause respiratory problems, increased air temperature and extensive climate change) experts and scientists have decided to use clean energy such as solar, wind, geothermal, hydrogen, etc. Renewable energy is an infinite source of energy and can avoid the dangers and challenges instead of limited fossil fuels. This has led countries to consider the use of other energies in nature, especially renewable energy. Renewable energy includes a variety of sources of natural and available energy. given that these energies do not have an ideal pink, but their use reduces the consumption of petroleum products and job creation and reduces environmental pollution. Afghanistan is a country which have been seen many years of wars, cause of that most of the population of Afghanistan they cannot have electricity power from grid. Most of the people are living in decentralized zones. using of renewable energy in Afghanistan is a solution for energy problems of decentralized zone. And will have good prospect for Afghanistan true developing. Studies have shown that the development of renewable energy use can play a significant role in increasing the security of the country's energy system. In this thesis I will do study on existing capacity of renewable energy in Afghanistan, estimating consumption in the case study area by using questioner form that fulfilled by local people which are living in that area, feasibility study of the hybrid system in the selected area and optimization of system by using multitask decision method. So on this thesis it is focused on the proper investigation of HYBRID energy systems in selecting part of Afghanistan in decentralized zone. Also to gain the aim of the thesis, it is consist of a discussion about hybrid renewable power system, Afghanistan power condition and renewable energy sources and solution for estimation of power consumption in decentralized zones which can have different condition than each other, and finally the result is given.