Yetişkin hemiplejik bireylerde beden-kitle indeksinin yürüme, denge, fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of body mass index on walk, balance, physical performance and life quality in adult hemiplegic patients
- Tez No: 693906
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKIN UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı inme sonrası hemipleji tanısı konan bireylerde beden kitle indeksinin (BKİ) yürüyüş, denge, fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya, Özel Rom-Fiz Kanalboyu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezine başvuran, ayaktan tedavi gören, 6 aydan uzun süreli hemipleji tanısı almış, 18 yaş ve üzeri, gönüllü 26 hemiplejik birey katıldı. Bireylerin demografik özellikleri ve inme öncesi son bir ay içerisindeki kiloları sorgulandı. Mevcut kilo ve boy ölçümleri yapıldı. İnme öncesi BKİ ve mevcut BKİ hesaplaması için mevcut boy uzunlukları baz alındı. İnme öncesi ve mevcut kilosu bilinen hastaların inme geçirdikten sonra değerlendirme tarihine kadar ki süreçte ne kadar kilo verdikleri hesaplandı. Hazırlanan değerlendirme formuna ek olarak yürüyüş için On Metre Yürüme ve Merdiven Tırmanma Yeteneği Değerlendirmesi, denge için Postural Simetri İndeksi ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ), fiziksel performans için Modifiye Barthel İndeksi (MBİ) ve PASS-T(İnmeli Hastalar İçin Postüral Değerlendirme Ölçeği-Türkçe), yaşam kalitesi için İnme Etki Ölçeği (İEÖ 3,0), motor iyileşme düzeyi için Brunnstrom Motor İyileşme Skalası kullanıldı. Bulgular: 26 hemipleji hastasının brunnstrom alt ekstremite motor iyileşme evresi 3 ve üzeri değerlere sahipti ve bireylerin tamamı bağımsız ambule olabiliyordu. Hastaların inme öncesi %52,5'i obez sınıfında iken inme sonrası %23'ü obez sınıfında yer alıyordu. Ayrıca çalışmaya katılan bireylerin tamamı inme geçirdikten sonra kilo vermiştir. İnme öncesi ve mevcut vücut ağırlıkları karşılaştırıldığında veri grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to examine the effects of body mass index (BMI) on gait, balance, physical performance and quality of life in individuals diagnosed with post-stroke hemiplegia. Methods: Twenty-six voluntary hemiplegic individuals aged 18 years and over, who were admitted to the Private Rom-Phys Canallong Physical Therapy and Rehabilitation Medical Center, who were diagnosed with hemiplegia for more than 6 months and who were treated as outpatients, participated in the study. The demographic characteristics of the individuals and their weights in the last month before stroke were questioned. Current weight and height measurements were made. Pre-stroke BMI and current BMI calculations were based on current height. We calculated how much weight the patients, whose weight before stroke and whose current weight we know, lost in the process until the evaluation date after stroke. In addition to the evaluation form prepared, Ten Meter Walking and Stair Climbing Ability Assessment for walking, Postural Symmetry Index and Berg Balance Scale (BBS) for balance, Modified Barthel Index (MBI) for physical performance and PASS-T (Postural Assessment Scale for Patients with Stroke - Turkish), Stroke Effect Scale (SES 3.0) for quality of life and Brunnstrom Motor Recovery Scale for motor recovery level. Results: The brunnstrom lower extremity motor recovery stage of 26 hemiplegia patients had values of 3 and above, and all individuals could be ambulatory independently. While 52.5% of the patients were in the obese class before stroke, 23% were in the obese class after stroke. In addition, all of the individuals participating in the study lost weight after a stroke. When pre-stroke and current body weights were compared, a statistically significant difference was found between data groups (p 0.05). The relationship of the patients with the Modified Barthel Index (MBI) and PASS-T scales, which evaluate the weight loss rate and physical performance status after stroke, were examined.