Fetal kadavralarda nervus trigeminus ve dallarının morfometrik ve klinik önemi
Morphometric and clinical importance of nervus trigeminus and its branches in fetal cadavers
  1. Tez No: 693913
  2. Yazar: MÜSLÜME KÜÇÜKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜYÜKMUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nervus trigeminus (V), en kalın kranial sinir olmasının yanı sıra karmaşık bir yapıya sahiptir. Ganglion trigeminale'de üç dala ayrılır, kafa ve yüz bölgesinin büyük bölümün innervasyonunu sağlayarak konuşma, çiğneme ve mimik hareketleri gibi fonksiyonların gerçekleştirilmesinde rol oynar. Anatomik olarak oldukça önemli bir bölge olup, fetal kadavralarda yapılan nervus trigeminus ile ilgili çalışmaların sayısı oldukça azdır. Çalışmamızda fetal kadavralarda nervus trigeminus, dalları ve çevre yapılarına ait morfometrik özellikler değerlendirilerek cinsiyetler arası, sağ-sol taraf ve çevre yapılarla ilişkisinin tanımlanması, bölge hakkında ve bu bölgede gerçekleştirilebilecek cerrahi operasyonlar için güncel veri elde edebilmek amaçlandı. Bu amaçla Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı bünyesindeki ikinci trimesterde 20 spontan abort fetal kadavra, 40 (sağ ve sol taraf) nervus trigeminus incelendi. Çalışmada bölge diseksiyonu yapılarak ölçümler aynı araştırmacı tarafından kalibre edilebilir diğital kumpas ile üç tekrarlı olacak şekilde gerçekleştirildi. Parametrelere ait uzunluk, genişlik ve yükseklik ölçümleri alındı. Porus trigeminus tipleri belirlenerek veriler kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 21.0 (IBM, USA) paket programı kullanıldı. Ölçüm parametrelerinin cinsiyetler ve taraflar arası verileri karşılaştırılarak istatistiki değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Apart from being the thickest cranial nerve, the trigeminal nerve (V) has complicated anatomy. The Ganglion trigeminale is split into three branches by trigeminal nerve, which contributes to the fulfillment of speaking, chewing, and mimicry by innervating the majority of the head and face area. Thus, it is a critical anatomical area, and there is relatively limited research on the trigeminal nerve in fetal cadavers. The purpose of this study was to evaluate the morphometric characteristics of the trigeminal nerve, its branches, and surrounding structures in fetal cadavers, to define the relationship between sexes, to the right-left side, and the surrounding structures, and to obtain current information about the region and surgical operations that can be performed in this region. Twenty spontaneously aborted fetal cadavers and forty (right and left sides) trigeminal nerve in the second trimester were investigated at the Anatomy Department of Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine. The area was dissected, and measurements were taken in triplicate by the same researcher using a calibrated digital caliper. The characteristics were measured in length, width, and height. In addition, the varieties of trigeminal porus were identified, and data were collected. SPSS 21.0 (IBM, USA) was used to conduct statistical analysis on the collected data. The statistical values for the measuring parameters were determined by comparing data from different sexes and parties.