8-12 yaş işitme kayıplı çocuklarda Türkçe mobil gerçek gürültülerde konuşmayı ayırt etme 4 kelimeli cümle testi bulguları
Discrimination of Turkish mobile real noise speaking in children with hearing loss aged 8-12, 4-word sentence test findings
  1. Tez No: 693914
  2. Yazar: RUKİYE TANIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmada gerçek ortam gürültüleri (alışveriş merkezi, sınıf ve lunapark) ve dört kelimeli spektral dengeli cümleler kullanılarak geliştirilen mobil uygulama ile ileri derecede sensörinöral işitme kayıplı 8-12 yaş aralığındaki bireylerin, 80 dB, 60 dB ve 40 dB gürültü şiddet seviyelerinde 4 kelimeden 3' ünü bildiği SGO eşikleri ve bu eşikte gürültüde konuşmayı anlama puanları değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 8-12 yaş arasında ileri derecede sensörinöral işitme kayıplı 20 çocuk (bilateral işitme cihazlı) ve işitmesi normal 20 çocuk olmak üzere toplam 40 çocuk dahil edilmiştir. 3 odyolog, 2 sınıf öğretmeni ve 1 dil konuşma terapisti ile 8-12 yaş çocukların günlük yaşamda sık kullandıkları 4 kelimeli 200 cümle listelenmiştir. Cümlelerin ve gürültülerin spektral ve koherans analizleri MATLAB2018a programında yapılmıştır. Dengeli bulunan 60 cümle, gürültü bankasından alınan gerçek ortam gürültüleri (alışveriş merkezi, lunapark ve sınıf) ile -10 dB, -5 dB, 0 dB, 5 dB ve 10 dB SGO'larında birleştirilip mobil uygulamaya yüklenmiştir. Gerçek gürültülerde cümle testi mobil uygulama ile normal işiten ve işitme kayıplı çocuklarda etkinliğinin değerlendirilip karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, with the mobile application developed by using real ambient noises (shopping mall, classroom and amusement park) and four-word spectral balanced sentences, individuals between the ages of 8-12 with severe sensorineural hearing loss were asked to use more than 3 words from 4 words at 80 dB, 60 dB and 40 dB noise intensity levels. It is aimed to evaluate the well-known SNR thresholds and speech comprehension scores in noise at this threshold. A total of 40 children including 20 children with severe sensorineural hearing loss (with bilateral hearing aids) and 20 children with normal hearing, between the ages of 8-12 were included in the study. 3 audiologists, 2 classroom teachers and 1 speech language therapist and 200 sentences with 4 words that children aged 8-12 use frequently in daily life are listed. Spectral and coherence analyzes of sentences and noises were made in the MATLAB2018a program. The 60 sentences found to be balanced were combined with the real ambient noises (shopping mall, amusement park and classroom) taken from the noise bank at -10 dB, -5 dB, 0 dB, 5 dB and 10 dB SNRs and uploaded to the mobile application. The effectiveness of the sentence test in real noises was evaluated and compared with the mobile application in children with normal hearing and hearing loss.