Loop bipartisyon ameliyatının tip 2 diyabet üzerindeki etkisi
The effect of loop bipartition surgery on type 2 diabetes
- Tez No: 693919
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDEMİR ÖLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Loop bipartisyon ameliyatının tip 2 diabetes mellitus (T2DM) üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Bu çalışma Ocak 2012-Ocak 2020 tarihleri arasında Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda T2DM tanısı ile loop bipartisyon cerrahisi uygulanan hastaların analizinin yapıldığı prospektif kayıtlı retrospektif bir çalışmadır. Ameliyat olan 18 hastanın ameliyat öncesi ve sonrası vücut kitle indeksi (VKİ), ko-morbiditeleri, laboratuvar değerleri, %EWL ve %EBMIL oranları ve ameliyat sonrası komplikasyonları hasta dosyalarından kaydedildi. Laboratuvar değerleri olarak ameliyat öncesi açlık kan şekeri (AKG), C-peptid, açlık insülin, HbA1c değerleri ve ameliyat sonrası ilk beş gün kan şekeri, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası D vitamini, B12 vitamini, demir, hemoglobin değerleri kaydedildi. T2DM için tam remisyon kriteri HbA1c düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the effect of loop bipartition surgery on type 2 diabetes mellitus (T2DM). Methods: This study is a prospective recorded retrospective study in which the analysis of patients who underwent loop bipartition surgery due to the diagnosis of T2DM between January 2012 and January 2020 at the Department of General Surgery. Preoperative and postoperative body mass index (BMI), comorbidities, laboratory values, %EWL and %EBMIL rates, and postoperative complications of 18 patients who underwent surgery were recorded from patient files. As laboratory values, preoperative fasting blood glucose (FBG), C-peptide, fasting insulin, HbA1c values, and postoperative FBG for the first five days, preoperative and postoperative vitamin D, vitamin B12, iron, hemoglobin values, and HbA1c values in the postoperative first year were recorded. Complete remission criterion for T2DM was determined as HbA1c level