Generation and modification of 3D models with deep neural networks
Derin sinir ağları kullanılarak 3B modellerın üretilmesi ve düzenlenmesi
  1. Tez No: 693920
  2. Yazar: CİHAN ÖNGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN TEMİZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Derin Sinir Ağları (DSA) başta olmak üzere Yapay Zeka sistemleri tespit, tanıma ve bölütleme problemlerinde çok başarılı olduklarını göstererek son yılların en popüler çalışma konusu haline geldiler. Çekişmeli Üretici Ağların (ÇÜA) keşfiyle birlikte DSA veri üretme konusunda da son zamanlarda sıkça kullanılır oldu. ÇÜA kullanılarak ses, görüntü veya 3B model gibi değişik veri tipleri kolaylıkla üretilebilir hale geldi. Bu tezde, verilen karakteristiklere uygun olarak yapay 3B model üretebilen bir sistem önerilmektedir. Bu amaçla, anlamsal parçalarına uygun olarak 3B nokta bulutu modellerinin örtük düzlemde düzenlenmesi ve üretilmesi üzerine çalışılmıştır. Parçaların üretilmesi ve birleştirilmesi için farklı ağlar kullanan önceki metotlardan farklı olarak, hem 3B modelleri hem de parçalarını düzenleyebilen ve üretebilen tek bir uçtan uca Otokodlayıcı modeli önerilmektedir. Önerilen model direkt olarak örtük temsilleri değiştirerek 3B nokta bulutu modelleri arasında parça değişimini ve değişik parçaların bir araya getirilerek yeni nesnelerin oluşturulmasını desteklemektedir. Kullanılan bütünsel yaklaşım anlamsal parçaları öğrenmek için parça temelli eğitime ihtiyaç duymamaktadır ve standart yeniden oluşturma kaybı haricinde farklı bir kayıp fonksiyonuna ihtiyaç duymamaktadır. Yapılan deneyler modelin farklı nesne kategorilerine, farklı yönlerde, büyüklüklerde ve farklı sayıda nokta içeren nesnelere karşı dayanıklılığını göstermektedir. Method ÇÜA ve Değişimsel Otokodlayıcı gibi üretici modellerin entegrasyonu ile yeni nesneler üretebilmektedir ve bir bölütleme modülünün eklenmesi ile bölütlenmemiş nokta bulutu modelleri ile çalışabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) and particularly deep neural networks (DNN) have become very hot topics in the recent years and they have been shown to be successful in problems such as detection, recognition and segmentation. More recently DNNs have started to be popular in data generation problems by the invention of Generative Adversarial Networks (GAN). Using GANs, various types of data such as audio, image or 3D models could be generated. In this thesis, we aim to propose a system that creates artificial 3D models with given characteristics. For this purpose, we focus on latent modification and generation of 3D point cloud object models with respect to their semantic parts. Different to the existing methods which use separate networks for part generation and assembly, we propose a single end-to-end Autoencoder model that can handle generation and modification of both semantic parts, and global shapes. The proposed method supports part exchange between 3D point cloud models and composition by different parts to form new models by directly editing latent representations. This holistic approach does not need part-based training to learn part representations and does not introduce any extra loss besides the standard reconstruction loss. The experiments demonstrate the robustness of the proposed method with different object categories and varying number of points, rotations and scales. The method can generate new models by integration of generative models such as GANs and VAEs and can work with unannotated point clouds by integration of a segmentation module.