A survey on image illumination enhancement techniques and a new approach to assess the image illumination
İmge aydınlatma teknikleri üzerine bir araştırma ve imge aydınlatma kalitesinin değerlendirilmesinde yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 693921
  2. Yazar: FATİH ALİSİNANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GHOLAMREZA ANBARJAFARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde dijital imgeler günlük hayatımızın yanı sıra akademik ve bilimsel araştırmalar da dâhil olmak üzere birçok alanında kullanılmaktadır. Bu işlemlerde elde edilmiş olan imgelerin kalitesi uygulamanın verimini de doğrudan etkilemektedir. Dijital imgelerin kullanımını barındıran tüm uygulamalarda, dijital imgelerde ki aydınlatmanın geliştirilmesi çok büyük bir öneme sahiptir. İmgelerde ki aydınlatma geliştirme konusunda ki en büyük eksikliklerden bir tanesi de aydınlatma geliştirilmesinin sonuçlarının değerlendirilmesi hususunda sayısal bir değerlendirme yönteminin bulunmamasıdır. Bu tezde imgenin aydınlatma durumunun (kontrast, parlaklık vb.) sayısal bir yöntemle ölçüldüğü bir yaklaşım ortaya konulmuştur. Ortaya koyulan bu yaklaşım giriş imgesinin tahmini Gauss dağılımını ve bu dağılımın Kullback-Leibler Diverjansını ve ayrıca ölçümler ve hesaplamalar sonucu beklenen Gauss dağılımını ele almaktadır. Sonuçlar bölümünde ise, deneysel çalışmaların çıktıları önerilen yöntemin, imge aydınlatma kalitesinin değerlendirilmesi konusunda ki etkilerini ve doğruluğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Presently, digital images are used in many parts of the daily life and various fields of academic and scientific researches. These applications depend on the quality of the image obtained. Illumination enhancement is required for all the applications which are using digital images in some part, to make them work properly, also assessment of the illumination quality is, as important as the illumination enhancement for comparing images and having an idea about the proposed output of the academic research results in the field of digital image processing. Illumination problems has become a demanding matter in various applications of digital image processing. A relevant argument in the field of illumination enhancement is lack of a quantitative measurement method to assess the illumination of an image. A quantitative measurement that is demonstrating the illumination case (contrast level, brightness etc.) of an image is proposed. Proposed new approach in this thesis, appropriates the input image's estimated Gaussian distribution and the Kullback-Leibler Divergence of the estimated Gaussian distribution and the expected Gaussian distribution for measurement and the calculations. In the results part, the experimental works show the influence and the accuracy of the proposed approach for the assessment of image illumination quality.