Ergenlerde problemli internet kullanımı ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problem internet use and self-respect in adolescents
- Tez No: 693945
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ŞÜKRAN ÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Araştırma ergenlerde problemli internet kullanımı ile ilgili özelliklerin, problemli internet kullanımı ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelemesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmada ölçekler yardımıyla toplanan bilgiler nicel veri analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma, İstanbul ili Uğur Okulları Güngören Kampüsünde eğitim gören 613 lise öğrencisi arasından çalışmaya katılmayı kabul eden 459 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde, erkeklerin (n=129) benlik saygılarının kız ergenlerden (n=330) daha yüksek olduğu saptanmıştır. (p=0,001). Bir diğer ulaşılan sonuç, ebeveynleri birlikte olan ergenlerin (n=411) benlik saygılarının ebeveynleri boşanmış ya da ayrı yaşayanlara (n=48) göre daha yüksek olduğudur (p=0,046).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the relationship between problematic internet use and self-esteem in adolescents. The information collected with the help of scales in the study was analyzed by quantitative data analysis method. The research was carried out with 459 participants selected among 613 high school students studying in Istanbul Uğur Schools Güngören Campus. When the findings of the study were evaluated, it was observed that the self-esteem of boys (n = 129) was higher than that of female adolescents (n = 330) (p = 0.001). Another result is that the self-esteem of adolescents whose parents are together (n = 411) is higher than those whose parents are divorced or living separately (n = 48) (p = 0.046).